20.4 C
Jindřichův Hradec
18.06. 2024
Články

Dozvuky Jinohrátek

Betlemářským festivalem Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí zahájilo Muzeum Jindřichohradecka první adventní víkend roku 2019.

V pátek 29. listopadu začal festival dílnami pro školy. Na hodinový program se přihlásily tři třídy třetích ročníků ze 3. ZŠ a z 6. ZŠ. Děti si pod vedením Radima Pánka vyrobily zhruba dvaceticentimetrového Mikuláše ze dřevěného špalíku a pod vedením Jana Medka si každý slepil dřevěnou skládanku z překližky s námětem, který mu byl blízký – vedli andělé, ale v nabídce byl i malý vánoční stromeček nebo krabička na drobnosti. V konferenčním sále byli během dílen přítomni někteří z tvůrců betlémů, a tak si děti, které měli hotovo, mohli zkusit tesat do dřeva s pomocí jindřichohradeckého řezbáře Jana Jirky, prohlédli si, jak se vyrábí například figurka z kukuřičného šustí, měli možnost vidět v praxi předení na kolovrátku nebo betlémy ze šité krajky. Mnohé z dětí drželo poprvé v ruce paličku, dlátko nebo ovčí rouno…

Hlavní den festivalu pokračoval v sobotu 30. listopadu a byl zahájen „spouštěním hlásné kozy z věže“, kterého se zúčastnilo přibližně 30 přihlížejících. Za hladký průběh akce děkujeme Sboru dobrovolných hasičů a členům divadelního spolku Jablonský. V minoritském klášteře byli k vidění řezbáři při práci a byla vystavena drobná dílka tvůrců betlémů. Z kukuřičného šustí Jana Pulcová, šitou krajku prezentovala Marcela Hrabovská a tkané a pletené věci i s ukázkou předení zajistila Dana Vařilová. Z řezbářství předváděli Zdeněk Biňovec a Petr Vaněček. Ze Slovenska přijel pan Práznovský, který se věnuje především miniaturním betlémům v oříšcích, skořápkách, tykvích atd.

Probíhaly také dílničky, jako v pátek, a k nim přibylo malování keramiky s paní Homolkovou a práce s korálky, kterou zajišťovali klienti spolku Okna. Křížovou chodbu zaplnil malý adventní trh se stánky výchovného ústavu, Oken a Domova Kopretina z Černovic, k nimž se přidala paní Korcová se svými překrásnými korálkovými šperky. O občerstvení se postarali manželé Vrzákovi z hospody U dělostřelce. Ve 14.00 hodin proběhla slavnostní vernisáž výstavy betlémů a dřevořezeb Vladimíra Morávka z Bratislavy, při níž zazpívali členové pěveckého sboru Smetana za varhanního doprovovu svého sbormistra Štěpána Štrupla. Na vernisáži byl také pokřtěn katalog výstavy, který je již v prodeji.

Zlatým hřebem sobotního programu bylo slavnostní odhalení světelné instalace Báry Klaška Krninské v parku u Masarykova náměstí, jemuž předcházelo vánoční vystoupení dětského pěveckého sboru Nova domus pod vedením sbormistra Ivany Písařové. Plastika z cyklu „andělská zjevení“ symbolizuje padající betlémskou hvězdu a bude v parku k vidění až do Tří králů do 6. ledna 2020. Všem zúčastněným srdečně děkujeme za podporu a pomoc při organizování festivalu.

Pavla Míchalová