16.8 C
Jindřichův Hradec
24.07. 2024
Články

Dům gobelínů vstoupil do nové sezóny výstavou Čalounění – svědectví luxusu a pohodlí

Dům gobelínů

Letos si připomínáme 145 let od narození Marie Hoppe Teinitzerové, první dámy české tapiserie. K tomuto jubileu Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel připravil výstavu nazvanou Čalounění – Svědectví luxusu a pohodlí, která návštěvníky seznámí s mnoha zajímavými detaily čalounického řemesla. Slavnostní vernisáž se koná v pátek 5. dubna v 16 hodin za doprovodu akordeonového souboru, žáků ZUŠ V. Nováka v J. Hradci, pod vedením paní Kristýny Fajkusové.

Součástí výstavy je významný čalouněný exponát v podobě křesla inspirovaného dobou francouzského krále Ludvíka XIV., jehož potahy zhotovila M. H. Teinitzerová pro rodinu Černínů – majitele Jindřichohradeckého zámku. Expozici doplní vlámská tapiserie ze 17. století – Judita se strojí na cestu, protože nejluxusnějšími čalouny byly právě tapiserie. Slavnostně přivítáme i textilní umělecké dílny, které roku 1910 v Jindřichově Hradci založila M. H. Teinitzerová. V současnosti dílny působí pod názvem Ateliery Tapiserií s.r.o. a stanou se součástí Domu gobelínů.

Vlastníkem výstavy je NPÚ. Exponáty zapůjčily Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec a Státní zámek Hluboká nad Vltavou. Výstava bude k vidění do 20. prosince.

Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel se návštěvníkům otevře v úterý 2. dubna. Návštěvní doba je denně kromě pondělí, vždy od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. Více informací najdete na www.dumgobelinu.cz.