Unikátní pohyblivá socha anděla, která bude celá vytištěna na 3D tiskárně, začala vznikat pro jediný festival betlémů v ČR Jindřichohradecké JINoHRÁtky. Plastika v životní velikosti, již rozpohybuje mechanismus na bázi Krýzových jesliček, v centru města poprvé zamává křídly o prvním adventním víkendu. Tisk ve 3D z plastového recyklátu je ale velmi časově náročný, proto tvůrci ze skupiny PETMAT prosí o pomoc veřejnost.
Celá socha rozevlátého Anděla z rukou Dominika Císaře se bude skládat z 253 jednotlivých kusů z recyklovaného PETu o velikosti cca 20x20x20 cm. Aby socha vznikla, bude potřeba přibližně 2530 tiskových hodin a též asi 50 kg filamentu – tiskové struny. Materiál tvůrci zajistí, ale se samotným tiskem budou potřebovat účast veřejnosti.
„Toto řemeslo budoucnosti je nyní dostupné mnoha profesionálním tiskařům i nadšencům i školám, proto tímto vyzýváme dotyčné, aby se na soše svým dílem zviditelnili a pomohli České republice k rekordu. Bude se jednat o dílo veřejného participativního tisku, první svého druhu na světě, kde každý přihlášený dobrovolný tiskař dostane zdarma strunu i asistenci při tisku,“ vysvětlila architektka Kateřina Nováková z PETMAT, z. ú., který se zabývá architekturou z PET lahví.
Zájemci se tak naučí se správně nastavit parametry tiskárny k tisku z recyklátu, navíc budou zmíněni na webu a v informačních materiálech k akci. Laici i profesionálové se nakonec setkají v sobotu 2. prosince v Jindřichově Hradci při slavnostním odhalení a nasvícení sochy. „Tisk z recyklátu je nejen velmi dobře možný, ale je navíc smysluplnou součástí oběhu umělých hmot v naší civilizaci a odpovědný tiskař by s ním měl mít zkušenost,“ doplnila architektka. Svůj dílek do skládačky anděla si mohou zájemci vybrat a zarezervovat na internetové stránce https://petmat.cz/petsculpt/
Festival Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí, který pořádá Muzeum Jindřichohradecka ve spolupráci s radnicí, se letos uskuteční v centru města podruhé. První ročník představil unikátního PETAnděla postaveného z 11.000 PET lahví, jehož rozsvícení přihlížely tři tisíce lidí. Svou práci na JINoHRÁtkách představilo také deset řezbářů a betlemářů z celého Česka a dva dorazili i ze Slovenska. Vytvářeli dřevěné sochy do betlému v životní velikosti a také letos do něj přibydou nové postavy.
Marie Hazuková – Muzeum Jindřichohradecka