15.8 C
Jindřichův Hradec
24.06. 2024
Články

Festival betlémů Jindřichohradecké JINoHRÁtky a PETAnděl

Na dlouholetou tradici betlemářství ve městě naváže letos poprvé jediný festival betlémů v ČR Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí. První adventní víkend 26. a 27. listopadu vytvoří řezbáři na náměstí Míru před očima návštěvníků biblické postavy v životní velikosti. Centrum města ožije festivalovou hrou a nad celou přehlídkou roztáhne svá ochranná křídla obří PETAnděl, kterého zapíše komisař do České knihy rekordů. Kostel sv. Jana Křtitele již pošesté zkrášlí výstava betlémů a řezeb z cyklu Vánoce u svatého Jána a drobní tvůrci představí na Nové radnici svá pojetí scenérie narození Krista.

Festival betlémů Jindřichohradecké JINoHRÁtky a PETAnděl „Setkávání betlémářů má ve městě dlouholetou tradici. Proběhlo zde několik mezinárodních konferencí a setkání betlémářů, řada mezinárodních výstav betlémů a hlavně soutěžní výstavy O nožík Tomáše Krýzy,“ řekla Alexandra Zvonařová, etnografka Muzea Jindřichohradecka, které přehlídku pořádá. Právě tvorba punčochářského mistra Tomáše Krýzy, jenž přes 60 let vyráběl největší lidový mechanický betlém na světě, zahájila betlemářskou tradici a nové jesličky ve městě a okolí vznikají dodnes.

„Chceme na tradici navázat a zároveň vytvořit novou a spojit v povědomí návštěvníků Jindřichův Hradec s betlémy. Název JINoHRÁtky odkazuje nejen na jinou hru, ale ukrývá v sobě také zkratku názvu města: JIN-HRA,“ vysvětlila autorka přehlídky Marie Hazuková z Muzea Jindřichohradecka. Umělecká díla, která vzniknou během festivalu, budou město zdobit po celý advent a z dřevěných soch postupně vznikne obří betlém, jenž si budou moci turisté i místní prohlédnout celoročně.

Hlavním lákadlem přehlídky bude šestimetrový PETAnděl. Na unikátní sochu posla nebes z desetitisíců PET lahví sbírají plastové nádoby žáci a studenti 13 škol z Jindřichova Hradce a okolí už od konce září. „Jedná se tedy o společné dílo, které má poukazovat nejen na spotřební styl života a nakládání s obaly, ale také velebit spolupráci muzea, města, škol a studentů a veřejnosti, bez níž by tak velké dílo nemohlo vzniknout,“ zdůraznila architektka Kateřina Nováková ze skupiny PETMAT, která sochu navrhla. Skupina stojí i za vánočním stromem PETree, který loni ozdobil prostor před Národní technickou knihovnou v Praze.
Anděl se slavnostně rozsvítí vpředvečer první adventní neděle a město každou noc prozáří až do Tří králů. Kupole andělových šatů, kterou vytvoří „ledově“ modrý a bílý plast, ukryje malou výstavu o vzniku jedinečné obří sochy. Anděl, který bude celý advent svítit nevtíravou bílou barvou, dokáže rozpoznat zpěv a na vánoční koledy odpoví rozblikáním celé pestré škály barev.

V kostele sv. Jana Křtitele si mohou návštěvníci prohlédnout tradiční výstavu řezeb a betlémů, která bude poctou řezbáři Vladimíru Cejnarovi, který letos zemřel. Výstavu zahájí vernisáž v sobotu 26. listopadu ve 14:00 za doprovodu Chrámového sboru Adama Michny pod vedením sbormistra Tomáše Petrů a potrvá do 30. prosince.

Celý střed města ožije festivalovou hrou, která propojí všechny kulturní subjekty ve městě. Vlastní betlém a vánoční výzdobu si mohou návštěvníci vyrobit v Muzeu Jindřichohradecka a svou šikovnost si budou moci vyzkoušet také v Domě gobelínů. V Muzeu fotografie a moderních obrazových médií je čeká betlémská scenérie, kde mohou nejmladší dítě doslova „dát do jeslí“ jako Ježíška a vyfotografovat se v převleku za Pannu Marii, svatého Josefa či Tři krále. Další úkoly budou plnit na Staré radnici a v Infocentru a na závěr celé trasy dostanou děti drobnou odměnu a dospělí punč.

Mateřské a základní školy z Jindřichohradecka budou také soutěžit O nejkrásnější betlém a jejich výrobky vystaví muzeum v křížové chodbě bývalého kláštera minoritů ve Štítného ulici. K vidění budou až do 30. prosince. Návštěvníci si také budou moci prohlédnout Krýzovy jesličky, které jsou jediné svého druhu na světě, a na JINoHRÁtky se podívat z ptačí perspektivy z městské věže.

Celý festival doplní i doprovodný program a malý řemeslný trh, kde mohou návštěvníci ochutnat rozličné dobroty, nebo potěšit své blízké malým dárkem. Celou přehlídku pak zakončí slavnostní rozsvícení vánočního stromu.

Festival Jindřichohradecké JINoHRÁtky, na nímž převzal záštitu jihočeský hejtman Jiří Zimola, pořádá Muzeum Jindřichohradecka ve spolupráci s Městem Jindřichův Hradec a za podpory Nadace ČEZ.

Marie Hazuková – Muzeum Jindřichohradecka