23.8 C
Jindřichův Hradec
20.06. 2024
Články

Filmová střelnice (11/14): Neobyčejně našlapaný listopad

Vedení jindřichohradeckého kina by naší redakci mělo nakoupit stany. Proč? Protože s jejich listopadovou filmovou nabídku bychom u nich nejraději kempovali. Až je nám to skoro líto. Většinou jsme rádi za každého Trošku, do kterého si můžeme trošku kopnout, avšak tentokrát si kopance necháváme raději od cesty. Ono totiž kopnout si do takového Johna Wicka (8. – 9. 11.) se rovná téměř sebevražednému činu. Keenu Reeves si napomádoval vlasy na Vaška Jelínka z Luneticu a v novém akčním filmu zabíjí nepřátele po desítkách. A my radostně jucháme, protože tak frenetická a tak dobře natočená střílečka už tady nebyla roky. Podobně natěšení jsme i z premiéry sci-fi dojáku Interstellar, který se nejen do hradeckého kina dostane už za týden. Matthew McConaughey v něm zachraňuje lidskou rasu. Vážně. Tahle premisa zní sama o sobě tak macho, že si prostě nedovolujeme jakkoliv odporovat. Jo, a natočil to Christopher Nolan, tudíž to bude drahé, hezké… a zřejmě i dost komplikované.

A když už jsme se pustili do vyzobávání drsných listopadových kousků, najdeme si je i v druhé části měsíce. Osmadvacátého v pátek se k nám podívá vitální padesátník Brad Pitt, velící jedné fakt ostré posádce válečného tanku. Drama Železná srdce se zámořským kritikům překvapivě velmi zamlouvá a my si tak po čase zajdeme na hollywoodský biják z druhé světové. Pro kulku daleko nepůjde ani Liam Neeson v kriminálce Mezi náhrobními kameny. Tomu v posledních letech snad přirostla pistole k prstům a my mu ty jeho drsné pohledy přesto stále baštíme i s navijákem. Tady mu navíc přihrávají sympatičtí britští herci a prostě se podle všeho jedná o kvalitní detektivku s nádechem noiru. A když už jsme u detektivek, kdo minulý měsíc nedal na naše doporučení a rozhodl se ignorovat Zmizelou, tomu dává Střelnice druhou šanci. 25. listopadu se tu tak v oba časy objeví film, v němž Ben Affleck na tři desetiny vteřiny ukáže svoje přirození. No neberto.

 

Tak jako jsme tu měli minulý měsíc film Nymfomanka rozdělený na dvě části, v listopadu se sem obdobným způsobem podívá Zmizení Eleanor Rigbyové. Romantická podivnost s Jamesem McAvoyem a Jessicou Chastain v hlavních rolích si získala své diváky už na festivalu v Karlových Varech, do kino distribuce se však dostává až nyní. První část příběhu vyprávění „jím“ se vysílá 16. 10. Ona si svou verzi odvykládá týden na to. Vstupenky zaplatíte dvakrát. A takhle se, milé děti, generují hollywoodské miliony. Easy peasy. My své soukromé doporučení přilípneme raději na nenápadný film Frank (27. 11.). V tomhle nezávislém bijáku hraje Michael Fassbender frontmana rockové kapely a celou dobu má na hlavě tu nejpodivnější škrabošku všech dob. Je to vtipné, upřímné, zvláštní a zatraceně dobré. A ty idiotské písničky z filmu si budete zpívat nejen po cestě z kina.

 

Pokud si libujete, když se v pořadu Prostřeno začnou lidi hádat a večeře se tak zvrhne v životu nebezpečné psychodrama, neměli byste minout ani mysteriózní drama Mapy ke hvězdám (13. – 14. 11.). Natočil ho starý lišák David Cronenberg a je prostě absolutně UJETÉ. Prazvláštní satira na Hollywood může připomenout Mulholland Drive a to snad ve všech myslitelných ohledech. A mimochodem, Robert Pattinson v něm za stojedenáct minut stopáže nikomu nevysaje krev. Úžasná sebekontrola.

Že mají skandinávští tvůrci srandu v malíčku se vás pokusí přesvědčit Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý, okupující místní kino už tento víkend. Jednička byl dost možná nejzábavnější zombie masakr posledních několika let a podle preferencí je dvojka ještě o chlup lepší. Kdo si rád nařeže horor s komedií, tomu nechť jsou dveře Střelnice otevřené. O něco méně se zřejmě budete řezat u českého filmu Pohádkář. Na jeho autorku Báru Nesvadbovou máme solidní alergii a tak se asi hornímu náměstí 20. a 21. listopadu vyhneme. Ústřední dvojice Macháček – Geislerová je každopádně dost pádný důvod, proč by si fandové současných českých komedií měli udělat čas.

 

A co s dětmi? Tak třeba hned tenhle víkend s nimi můžete zajít na prý velmi povedenou ručně malovanou pohádku Škatuláci. Vizuál je originální, příběh velmi milý. Zlámanou grešli bychom si zato nevsadili na australsko-německý pokus o resuscitaci Včelky Máji (8. – 9. 11.). Podle ukázek vypadá skoro jako Renée Zellweger po plastikách a nějaká velká nostalgie tak není na místě. Filmový listopad je přesto vskutku nabouchaný perfektními filmy rozličných žánrů a my bychom je nejraději viděli všechny naráz. Vy máte povinného Johna Wicka, Franka a Interstellar. A doporučenou řadu dalších. Takže si šetřete peníze . Kultura je tady!

 

Daniel Krásný