18.6 C
Jindřichův Hradec
18.07. 2024
Články

Filmová střelnice (1/15): Ignorace Trošky

Tak to chce vážně koule! Aneb přesně tohle jsem si říkal, když mi do e-mailu přišel lednový program jindřichohradeckého Kina Střelnice. Dvaadvacátého ledna má totiž českou premiéru třetí pokračování Troškových Babovřešek, a byl jsem tak nějak dopředu připraven, že tahle svérázná volovina zaplní na Střelnici nejméně dva víkendy. A hle, koukám jako velký výr, po faráři Šoustalovi a hrstce otravných bab ani stopy. A navíc místo nich běží 24. 1. v oba časy prý fenomenální Birdman, který dost možná uloupí i některou z hlavních cen akademie. Smekám tak před výborným vkusem a preferencemi vedení kina, a zároveň hned z úvodu vystřelím tip tohoto měsíce.

O tři dny dříve, tedy jednadvacátého ledna, běží v sedm hodin večer ruské drama Leviatan. To získalo cenu za nejlepší scénář na festivalu v Cannes, a něco mi říká, že to bude biják silný jako demi glace. A spláchnout tento zážitek pak můžete 29. 1., kdy se bude na Střelnici promítat skandinávské psychologické drámo Vyšší moc. Málokdo umí srdce sevřít tak silně, jako severští filmaři, a proto bych si tyhle dva kousky za nic nenechal ujít. Reference jsou velmi příznivé, trailery vypadají skvěle, a obzory se vám rozšíří jako zorničky letitého feťáka.

Chvíli mi trvalo, než mi došlo, že za extrémně idiotským českým názvem Miluj souseda svého se skrývá prý velmi slušná komedie St. Vincent. Ta disponuje nabroušeným Billem Murraym i oskarovými ambicemi. A vy jí zkuste 22. ledna v jeden z nabízených časů. Murray má na mrzouty monopol, a s věkem rozhodně neztrácí na komediálním timingu. O poznání britštější a rodinnější alternativou pak může být Paddington. Příběh o tom, jak animovaný medvěd dělá bordel v neanimovaném Londýně je prý k popukání super, a komu se líbí komediálně destruktivní klasika Sám doma, nechť nakluše na Střelnici 3. či 4. ledna v 17:30. A manšestráky povinně!

Režisér Michael Mann kraviny netočí a proto není třeba se obávat jeho thrilleru Hacker, který Střelnice vysílá třicátého v oba časy. Pánové si užijí špionážní zápletku, ženy zase vypracované svalstvo Chrise Hemswortha. Nás, co ani jeden z těchto elementů dvakrát netankuje, spíš osloví Podivný experiment, který se vysílá den poté. Jim Sturgess se v něm uchází o místo lékaře v jednom dost podivném psychiatrickém ústavu. Film vychází z knížek Edgara Allana Poea a na jeho zvláštní děsivou atmosféru budete vzpomínat ještě hodně dlouho. Takže si kroužkujte!

V lednu je připraveno na Střelnici takové množství filmů, že kdybych se každým z nich měl detailněji zabývat, délku by mi záviděl i sám Dalibor Janda. Snad se tedy nebudete zlobit, když následující premiéry pojmu přeci jen o kapku více telegraficky. 96 hodin: Zúčtování (16. 1. v oba časy) je ikstá variace na nasraného Liama Neesona, kterému někdo zabije ženu, a on se hodlá pomstít (překvapivě). Sedmý syn (10. a 11. 1. v oba časy) je zase tříáčková fantasy v níž burácí draci i Julianne Moore. A taky je to film, který už dva roky leží hotový v kanclu producentů, což o jeho kvalitách nikdy nevěstí nic moc dobrého. To drama Odpad (25. 1. v oba časy) prý odpadem není a komu se svého času líbil Milionář z Chatrčce, asi se poměje i tentokrát. O puberťácké dramedii S láskou, Rosie (23. 1. v oba časy) toho nevím mnoho, snad jen to, že v něm hraje dcera Phila Collinse, a že si zřejmě ZASE zapomněla oholit obočí. Americkým kritikům se pak až neobvykle hodně líbí animák Velká šestka (31. 1. v pět večer) a na serveru Rotten Tomatoes má k dnešku dokonce 89% kladných recenzí. Smekám… a asi si na to zajdu.

Ačkoliv se vedení kina rozhodlo sympaticky ignorovat třetí Babovřesky, v první polovině ledna si můžete zajít dohromady na pět českých filmů. Ve Fotografovi si Karel Roden hraje na Honzu Saudka, líbá celulitické zadnice, a sahá řeholnicím za krucifix. A dle prvních ohlasů je film funkční, zhruba jako Saudkův bratr Kája. Vlastní názor si můžete udělat sedmnáctého a osmnáctého v oba promítací časy. O dost lepší je prý romantické gay drama My 2 (2. 1. v oba časy), sic v něm hraje jednu z hlavních postav Adam Mišík. Motorkáři si pak zřejmě nenechají ujít road movie Burácení, ve kterém se to hemží čopry, šroubovanými dialogy a… ehm, Vicou Kerekes.

Hodinový manžel je po delší době vysokorozpočtová česká komedie, naditá snad všemi současnými tuzemskými herci. František Fuka jí ve své recenzi odpálil do povětří, divácké ohlasy jsou ale jinak opatrně pozitivní. Jestli si ale chcete zajít na některý z nabízených českých filmů, asi bychom vám posvětili vstupenky právě na tento. Šanci budete mít osmého a devátého v oba časy. A jako je již zvykem, zakončím Filmovou střelnici tím nejvíc WTF filmem daného měsíce. Tentokrát si nálepku té největší podivnosti odnesl český erotický thriller Raluca (15. 1. v osm), což je prostě… což je prostě fakt divnej film. Doporučuje pět z pěti obdivovatelů nahého zadku Jana Dolanského. A já si asi nechám zajít chuť. Klasicky.

Dan Krásný