13.8 C
Jindřichův Hradec
16.06. 2024
Články

Filmová střelnice (12/14): Vánoce s Hobity i legrací

Několik trpaslíků si před dvěma lety vyrazilo na výlet a vlastně se při něm dosud nic moc extra nedělo. A o to více se těšíme na finále Hobita, které nese přízvisko Bitva pěti armád a ve kterém se to konečně začne „trochu řezat“. Stejně jako řada kin po celé České republice se i jindřichohradecká Střelnice na finále Tolkienova díla vybavila pořádnou municí. Komu totiž do dneška utíkala celá hobití sága, ten si může ve dnech 9. až 14. prosince pořádně zařádit. Devátého v sedm večer se bude promítat první díl, desátého ve stejný čas díl druhý a pak už konečně vypukne Hobit: Bitva pěti armád, který by měl pochybovačům udeřit ránu mezi oči. Jedenáctého a dvanáctého si můžete zaskočit na 2D verzi, třináctého a čtrnáctého na verzi trojrozměrnou. Koho tihle ušatí divnolidé moc netankují, má prostě příští týden kinosmůlu. Tohle je zkrátka filmová událost a své místo si zaslouží.

Kdo by si dal před Vánoci nějaký spešl vánoční film, ten si bude muset doma vylovit DVD se Smrtonosnou pastí. Na Střelnici se množí komedie různé provenience, ale žádný vysloveně vánoční kousek se letos prostě nezrodil. Tenhle pátek se vás v oba časy pokusí rozesmát Šéfové na zabití 2. Jednička byla řízná, měla úchylnou Jennifer Aniston a na vtipy si mohla otevřít vlastní továrnu. A dvojka se prý vcelku povedla, takže se nežinýrujte a jděte. O poznání větší zklamání je prý Návrat blbýho a blbějšího, v němž se po dvaceti letech vrací do svých populárních rolí Jim Carrey a Jeff Daniels. Zámořští i čeští kritici jsou zatím dost rozpačití a nemůžou se shodnout, zda se jedná o sofistikovanou zábavu nebo sprostý brak. Tak víte co? Posuďte to sami. Šanci máte 18. a 19. prosince v oba vysílací časy.

A komediální žně neberou konce. Po Vánocích, konkrétně 29. a 30. prosince, si můžete užít Noc v muzeu: Tajemství hrobky a podívat se třeba na Robina Williamse v jedné z jeho posledních rolí. Bude tam jistě hromada lidí v roztodivných kostýmech a s trochou štěstí to bude lepší, než vyloženě skečová a nedějová dvojka. A už ve čtvrtek večer se v ukradeném policejním autě přiřítí na Střelnici Falešní poldové. Komu se líbí pubertální humor typu 22th Jump Street, ten by se mohl v této řachandě s výmluvným názvem pěkně porochnit. Ostatně splachovací zábavy není nikdy dost a sto čtyři minut smíchu vám prodlouží život zhruba… ale co, prostě se přijďte sami přesvědčit. A poslední komedií je francouzský Příběh Marie (17. 12 v sedm), pojednávající o životě a dospívání jedné hluché a slepé dívky. Jo aha, pardon, to asi taková prča nebude.

Tajný tip redakce na sklonek roku 2014 však není hobití sága či jedna ze sveřepých legrací. Sedmadvacátého a osmadvacátého, tedy těsně po vytrávení posledních řízků, si kina podmaní sám velký Ridley Scott se svým spektáklem EXODUS: Bohové a králové. Trailery vypadají čím dál tím lépe, a koho zajímá, jak se může na velkém plátně vyjímat průnik Gladiátora a efektní 300: Bitva u Thermopyl, ten už by si měl do kalendáře vyrývat vykřičník. Christian Bale, Sigourney Weaver, Aaron Paul… no prostě to bezčasí mezi Vánocemi a Silvestrem stravte pěkně poepicku.

Byl by hřích nedoporučit i dva animované zástupce filmového prosince. Tučňáci z Madagaskaru (6. a 7. 12 v 17:30) jsou dle mnohých ohlasů nejlepším filmem z daného univerza a spolehlivě pobaví děti i rodiče. Ruská odpověď na americké Ledové Království, Sněhová královna (22. a 23. 12 v 17:30), by zase mohla před Vánoci pěkně naladit atmosféru. Jde o jediný film z prosincové nabídky, kde napadne pořádná porce sněhu, a třeba to některým z vás bude stačit ke štěstí. O kvalitě snímku toho zatím moc nevíme, ale určitě bude lepší než Rumrlcimprcampr.

A co se týče závěrečného souhrnu filmů, o nichž nemá smysl příliš uvažovat, vtěsnali se do něj v prosincovém mrazu rovnou dva horory. Jessabelle (6. a 7.12 večer) i Ouija (22. a 23.12 v téže čas) jsou svorně generické, neděsivé lekačky, u nichž vás vyděsí maximálně cena vstupného a váš zabitý čas. Za WTF měsíce pak lze považovat film Juraje Nvoty Jak jsme hráli čáru. Hraje v něm hromada herců ze Slovenska, kteří jsou z nějakého důvodu příšerně předabováni do češtiny, včetně kupříkladu Milana Lasici nebo Mariána Labudy. Kdo si chce užít trochu čirého dramaturgického peklíčka, bude mít příležitost 20. a 21. prosince a to v oba večerní termíny. To je z prosincové nabídky už doopravdy všechno a my se na vás těšíme u vydání naší rubriky pro rok 2015.

Šťastné a klidné svátky vám přeje vaše Filmová střelnice.

Daniel Krásný