8.1 C
Jindřichův Hradec
29.05. 2024
Články

Filmová střelnice (2/15): Vetřelec i erotika

Únorová třináctka filmů by dle svého počtu mohla být krajně nešťastnou záležitostí. Přesto si v nabídce jindřichohradeckého kina můžete najít rovnou několik naprosto skvostných kousků. Filmem měsíce je dle editora téhle rubriky jednoznačně Slídil, který bude okupovat kino v pátek 6. 2. v oba hlavní časy. Jake Gyllenhaal je v něm absolutně démonický, kamera vám vezme dech, a námět má takové koule, že by se s nimi v mžiku mohl hrát turnaj v bowlingu. Nezjišťujte si vůbec nic. Jen si pusťte níže přiložený ďábelský teaser. A šupejte do kina!

A pokud se vám pátek coby vysílací den zatraceně zamlouvá, můžete si týden nato (tedy 13. 2. v oba časy) skáknout na Kód Enigmy. Benedict Cumberbatch si v něm vzpomene na své Holmesovské schopnosti a rozluští šifrovací stroj Enigma. Je kolem toho řada dramatických scén, vystouplé klíční kosti i dásně Keiry Knightley, a celé to páchne po Oscarech. A vy to prostě vidět, protože proto. To režisérský sestřih legendárního hororu Vetřelec (25. 2. v sedm) je povinností pro nás všechny, co jsme si jako děti nejraději hráli se slizem v plastikové krabičce zakoupeným ve vietnamském krámku Rodinka. Ach jo, to bývaly časy!

Nenechte se napálit oficiálním kino plakátem, který podivuhodný černobílý horor Sama nocí tmou nesprávně považuje za řachandu. Smát se totiž nebudete. A bavit se budou především ti z vás, kteří si potrpí na pomalejší atmosférické kousky. To všechno 19. a 20. 2. v osm hodin večer. Zato ART kino tento měsíc nabízí snímek Sils Maria (18. 2. v sedm), ve kterém si to rozdají Juliette Binoche z Čokolády a Kristen Stewart ze Stmívání. A pokud jste nikdy neviděl lesbický film v kině, kupte si lístky do první řady a přilepte oči k plátnu klovatinou. Jen to nikomu neříkejte. Pán od lístků to prý totiž nemá rád.

Úchvatné ohlasy, stoprocentní recenze Franty Fuky a pár dílčích cen, si zatím odnesl akční britský film Kingsman: Tajná služba Ačkoliv je Colin Firth spíše takovým hercem ke kávě, tady má zatraceně smrtonosný deštník, a snaží se najít nového ochránce britského království. Ověřit si má tvrzení můžete šestadvacátého nebo sedmadvacátého v oba časy. A bacha na začátek! Hraje se totiž v pět a v osm. S dětmi se budete moci zašít na Střelnici 19. a 20. 2. v pět třicet, kdy se přivalí sympatický polohraný animák Spongebob ve filmu: Houba na suchu. A pokud doma dítě nemáte, ale zato disponujete vilnou padesátnicí či Jiřím Chumem, Jamie Dornan odhalí svojí chloubu v adaptaci románu Padesát odstínů šedi. Těžko říct, jaké to bude, ale zřejmě si to těžce pojede ve své vlastní kategorii.

Angelina Jolie zřejmě toužila zrežírovat film, a tak sehnala špičkového kameramana, skvělé scénáristy, excelentní hudbu a natočila… ehm, drama Nezlomný (5. 2. v 17:00 a 20:00). A vám se bude celkem líbit, ale zároveň si při něm budete permanentně zoufat, jak super by byl třeba se Spielbergem za kamerou. Všelijaké je prý americké sci-fi Jupiter Vychází (14. a 15. 2.), které si střihli sourozenci Wachovští (autoři Matrixu). Vizuálně bude tak či onak našlapané jako zelí a vy si to s 3D brýlemi prostě užijete, scénář nescénář.

Vyložené trágy, kterým byste se měli vyhnout, pokud je vám vaše zdraví cenné, jsou v únoru na Střelnici pouze dvě. Mortdecai: Grandiózní případ (7. a 8. 2. v oba časy) má k dnešku jen 11% pozitivních recenzí na serveru Rotten Tomatoes a jeho nikým nenavštívená premiéra v zámoří zřejmě zlomila vaz Johnnymu Deppovi. A měsíc pak symbolicky zakončují Babovřesky 3 (28. 2. a 1. 3.), neboli Troškova sériová výroba a bezmyšlenkový atak na vaše peněženky. Tak si je držte! Vilu s bazénem má už režisér v Hošticích velkou až až.

Daniel Krásný