15.8 C
Jindřichův Hradec
24.06. 2024
Články

Filmová střelnice (5/15) – Krutov vs. Hulk

Filmová studia i majitelé kin mohou slavit. Krize už je zřejmě definitivně za námi a lidé se znovu naučili chodit do kin. Jen si to vezměte. Sedmý díl Rychle a zběsile vydělal miliardu dolarů tak kvapně, až se z toho Vinu Dieselovi zacuchaly vlasy. Těžko říct, jestli za výtečné zisky může smrt Paula Walkera anebo se nám zkrátka zrodila paní značka. Očekávejte tak další pět až osm pokračování a reprízu výdělečné sedmičky na Střelnici 21. května v oba časy. Pokud jim ale ty nebeské peníze nepřejete, zůstaňte doma. Kam ale zajděte určitě, je premiéra sci-fi dramatu Ex Machina. Sympatická herecká symfonie od scénáristy mého milovaného Sunshine dobude jindřichohradecký biograf ve dnech 23. a 24. 5. Mrkněte se na trailer a utopte se v atmosféře.

Hned z kraje měsíce si do kina proklestí cestu dvě armády. Jedna je tvořená z amerických superhrdinů, ta druhá z ruských vojáků. Avengers: Age of Ultron (9. a 10. května v oba časy) je povinnost pro milovníky popcornovek. Rudá mašina (7. května taktéž v oba časy) zase pro znalce ruského hokeje. A mě svádí myšlenka, jak by asi vypadal film, ve kterém by se tato dvě univerza setkala. Kapitán Amerika proti Vjačeslavu Fetisovovi, Thor versus Larionov, krutý Hulk versus Krutov. To by bylo bájo! Tak třeba někdy. Tentokrát si holt zajděte na každé zvlášť.

Prvního máje neočekávejte na Střelnici žádnou velkou romantiku. To už spíše zrzku Julianne Moore, která bojuje s Alzheimerem tak věrohodně, až za svojí snahu získala Oscara. Tak na tenhle film (Pořád jsem to já), ehm, nezapomeňte. Pokud ale holdujete spíše francouzskému dramatu, chlapům s velkými nosy a trošce srdíčkové komedie, zapište si do kalendáře čtrnáctého května. Premiéru má totiž v oba časy Samba, aktuální projekt autorů parádních Nedotknutelných. Milovníci frantíků budou mít vůbec fajn měsíc. Komedie Dej mi pokoj (22. května v oba časy) vypadá jako klasická rodinná řachanda. Takže si na ní klidně skočte, ale mě s ní dejte pokoj.

Filmoví gurmáni zajisté ocení, že se v rámci Art Kina na Střelnici promítne Fincherův úchvatný opus Klub rváčů. Kdo si touží zopáknout tuhle epesní kombinaci Brada Pitta a Edwarda Nortona, a neštítí se, když někdo na velkém plátně namočí do polévky, ten ať si zarezervuje sedačku dvacátého sedmého v sedm hodin. Tajným tipem pro květen je také jednoznačně premiéra severské kriminálky Zabijáci (16. a 17. května večer). Pokud máte Olsenovky načtené tam i zpátky, jistě vám druhý díl příběhů o Oddělení Q udělá radost. A navíc se tenhle film v originálu jmenuje Fasandræberne. Což je prostě sexy, nežene!

estli jsem v posledních měsících nadával na nabídku filmů pro děti, distributoři se v květnu sympaticky umoudřili. A tak se hned tento víkend (2. a 3. května v pět třicet) dočkáme celovečeráku projektu Ovečka Shaun, na kterém se pobaví jak batole, tak geront. Mnoho toho nevím o loutkové české pohádce Malý pán (16. a 17. května v pět třicet). Podle ukázek připomíná něco mezi Kukym a Krýzovými jesličkami a zřejmě to bude dobré. O dost nevkusnější pak je pohádkový muzikál Čarovný les (28. a 29. května v brzký čas), kde se pitvoří, zpívají a uculují Johnny Depp, Meryl Streep nebo Emily Blunt. A vy uděláte líp, když si doma podruhé pustíte námětem podobné Tři bratry od Jana Svěráka.

Na vyložené hovadiny je pak květen relativně skoupý. Lehce nadprůměrný je italsko-britský thriller S tváří anděla (2. 3. května večer) a zřejmě i muzikálová juchanda Ladíme 2 (15. května v oba časy), kterou netradičně režírovala herečka Elizabeth Banks. Před nějakou dobou jsem viděl i artový film Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě (20. května v sedm) a s klidem bych jej překřtil na „Dan seděl v kině a rozmýšlel, že půjde domů“. Pokud ale ujíždíte na extrémně pomalých dramatech, kvalita v Holubovi rozhodně dřímá. Jen si jí musíte umět najít.

Za přešlap lze tak považovat především komedii Je prostě báječná (8. 5. v oba časy), což je comeback režiséra Petera Bogdanoviche, chlápka, který byl in naposledy někdy v osmdesátých letech. A moderní remake hororu Poltergeist (28. a 29. 5. večer)? Ten doporučuji ignorovat už ze zásady. Na klasiky se přeci nešlape! Fuj!

Dan Krásný