16.8 C
Jindřichův Hradec
24.07. 2024
Články

Filmová střelnice (8/14): Akční hody a Klus

„Co dávají dneska v kině? A o čem to je? Je to dobrý? Bude mě to bavit?“ Možná se i vy poznáváte v těchto otázkách a čas od času je použijete v úvahách, jak trávit nejen víkendový večer. Hradec Žije vám už dlouhou dobu poskytuje podrobný přehled filmů, běžících v jindřichohradeckém kině Střelnice. Nabízí program na celý měsíc a informuje o aktuálním snímku na webu, i na sociálních sítích. Nyní jsme se však rozhodli tento servis ještě rozšířit. A to konkrétně o naše filmové tipy, v nichž vždycky před konkrétním měsícem zhodnotíme a shrneme nadcházející filmy, promítané v jindřichohradeckém kině. Na co vyrazit s dětmi a na co s partou přátel? Který film nechat ležet ladem? A jaký že to vlastně bude filmový srpen na Střelnici?

S DĚTMI NA SVĚRÁKA I NA DRAKY
Jan Svěrák je jedna z mála českých filmových jistot a v srpnu nám po čtyřech letech konečně naservíruje film. A to je obecně fajn zpráva, protože u sledování většiny ostatních filmů tuzemské produkce z poslední doby máme chuť pálit naše občanky. S jeho smyslem pro detail a proslulým perfekcionismem bude pohádka Tři bratři se vší pravděpodobností bezva. A ostatně, i kdyby nebyla, stejně se na ní nahrnou zástupy rodin s dětmi. Má totiž Vojtěcha Dyka, Lábuse s Kaiserem i Tomáše Kluse, který snad ve Svěrákovic pohádce nezapálí žádnou vonnou tyčinku, ani nebude euforicky hovořit o zmrtvýchvstání v Tanzánii. Vcelku logicky tak tenhle kousek dostává šanci celé čtyři dny (14 – 17. 8.) a vy si na něj určitě skočte. A doporučujeme včasnou rezervaci! Tady se sejde půlka okresu.


Jak vycvičit draka 2 mělo být kasovním i kvalitativním trhákem. A ano, vážně se jedná o chytrý, vtipný a technicky vypilovaný animák. Při jeho premiéře v červnu jsme si ho na Střelnici užívali po celé čtyři dny. V srpnu se tato akce překvapivě dočká reprízy. Devátého a desátého si můžeme zajít na verzi ve 3D, třiadvacátého a čtyřiadvacátého na tu dvojrozměrnou. Střelnice má evidentně Škyťáka i Bezzubku zatraceně ráda, a kdo ví, třeba se jí podaří spasit i jejich globální finanční neúspěch. Komerčně si totiž film vedl o více jak polovinu hůře než konkurenční Já, padouch 2, a dalšího dobrodružství o vikinzích a dracích se tak zřejmě již nedočkáme.

SRPEN VE ZNAMENÍ FRENETICKÉ AKCE
Většina měsíce srpna je však v hradeckém kině až překvapivě akční. Dwayne Johnson se nám ostatně hned pozítří pokusí namluvit, že je lepší Herkules než Kevin Sorbo, a 21. a 22. 8. navštíví Masarykovo náměstí tolik akčních ikon, že bychom je nespočítali ani na prstech obou rukou. Expendables: Postradatelní 3 se už od minulého týdne válí upirátěné na internetu a Stallone, Schwarzenegger, Statham, Gibson ani Banderas z toho nejsou právě nadšení. A to jsme ani nezmínili Harrisona Forda, Dolpha Lundgrena, Wesleyho Snipese… Víte co? Zajděte si na to! Tolik hrdinů z béčkových akčňáků na jednom místě, to zkrátka neroste na stromech!

Jenomže pánská jízda těmito dvěma kousky zdaleka nekončí. Ve filmu Lucy se také hodně střílí a bije, jen staré vyhasínající hvězdy nahrazuje mladá a zářící Scarlett Johansson. Zatímco ve skutečnosti nosí v břiše své první dítě, v Lucy jí do břicha zašijí jakýsi zákeřný balíček. Je kolem toho hromada kulek a pěstí, a ani Morgan Freeman neví, co má dělat, což vždycky bývá předzvěstí sakra velkého problému. Zámořští kritici jsou opatrně pozitivní, a tržby za první víkend strašidelně dobré. Zajděte si na Lucy 23. nebo 24. 8. od osmi. A zvykejte si. Scarlett v téhle poloze zřejmě budeme vídat čím dál častěji!

Do toho všeho se směrem k novému školnímu roku (30. a 31. 8.) vrátí legendární Želvy Ninja, tentokráte v neanimovaném (!) filmu. Jsme opatrně zvědaví. Scénář byl několikrát přepisován a režisér Jonathan Liebesman je vesměs patlal. Takže doporučujeme vyrazit až podle prvních ohlasů. Ke chřoupání imaginárního popcornu vyzývají Strážci Galaxie. Trikově zatraceně náročné zpracování sci-fi komiksu pobaví nejen akčními scénami, ale také humorem. Kvér do ruky v něm popadne i sympaticky ztřeštěný mýval, a klasická klišé podobných filmů v něm dostanou na zadek. Tak to nepropásněte! 3D verze se k nám totiž dostane v oba časy už sedmého a osmého srpna.

BEZ FILMU ROKU I WOODYHO ALLENA

Můžeme být rádi, že se k nám, byť s měsíčním zpožděním, dostane přisprostlá komedie 22 Jump Street, která si s sebou nese stigma zatraceně vtipné podívané. Hůře je na tom Sex Tape, uzavírající srpnový měsíc. Cameron Diaz a Jason Segel z Jak jsem poznal vaši matku si v něm natočí domácí porno a první ohlasy na film jsou až nebezpečně šedivé. Bůhvíjaká není ani druhá hororová Očista (2. – 3. 8.) a zatraceně béčkově vyhlíží i thriller V oku tornáda (16. – 17. 8.) od Warner Bros. Zatímco na pokračování hororové jednohubky pravděpodobně i přesto zajdeme, bijáku o živelné katastrofě to bude více slušet za pár měsíců na DVD.

Dovolíme si podotknout, že v srpnu nám v hradeckém kině zoufale chybí drama a romance. Osmadvacátého a devětadvacátého si sice můžete zajít na Let’s Dance: All In, ale v něm hodně mladých lidí tancuje a hluboce přitom mudruje, což je látka pro dost úzký segment diváků, kam my právě nezapadáme. Palčivě nás ale mrzí, že v srpnu nedostaly v hradeckém kině přednost konkrétní dva filmy, na něž si netrpěliví diváci budou muset zajet třeba do budějovického Cinestaru. Jde nám o drama Chlapectví, o němž už se nyní hovoří jako o nejlepším filmu roku, a komedii Kouzlo měsíčního svitu od Woodyho Allena, jehož filmy mají přitom v Hradci vždy slušnou návštěvnost. Škoda, bez těchto dvou kousků je totiž jindřichohradecký filmový srpen trochu příliš zaměřený na děti a muže. Snad se této dvojice snímků dočkáme alespoň v září.

A na jaký film si v měsíci srpnu zajdete na Střelnici vy? A jak se vám líbí naše Filmová střelnice?

Daniel Krásný