8.1 C
Jindřichův Hradec
29.05. 2024
Články

Filmová střelnice (9/14): Úroda pro skoroženy

Minulý měsíc jsme ve Filmové střelnici naznačovali, že s takovou programovou nabídkou v Hradci brzy uspořádají svůj průvod feministky. V srpnu se to totiž v místním kině hemžilo pistolemi a testosteronem, a kdo chtěl promočit kapesníky, musel je dát prostatikovi do slipů. Srpnové akční hody tak symbolicky končí prvním zářijovým víkendem, kdy se v oba časy promítá Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil. Na druhý díl komiksové stylovky však přišli v Americe dohromady asi čtyři lidi, a nic na tom nezměnila ani tancující mamina Jessica Alba, ani nahá Eva Green s revolverem velkým jako Maxilentilky. Při posilnění chmelovými nápoji z Pivních slavností se však může jednat o sympatický výplach. Prosíme potom jen, abyste zvraceli do příslušných plastových otvorů křesel v kině, a neumounili tak jejich rudé čalounění.

A tímto bezmyšlenkové akční fláky pro měsíc září končí. Docela úspěšně je ale nahrazuje enormní úroda fantasy novinek pro teenagery, mířící na zástupy fanoušků Jacoba, Belly, Katniss a bůhvíkoho ještě dalšího. Dárce (18. 9.) je jedním z těch ambicióznějších. Děj bude chytrý asi jako kulička hrášku, ale hraje v něm kromě haldy genericky hezkých mladých lidí i Meryl Streep a Jeff Bridges. Kritici však přes úctu k nim nakopli projekt do varlat a vy si jej pusťte radši až z pohodlí domova. Ani Labyrint: Útěk (25. 9.) nebude zřejmě nic jiného, než zoufalý pokus o další penězostroj typu Hunger Games. Ukázky vypadají docela svěže, my však už dopředu cítíme mdlý zápach kalkulu. A nakonec poslední zářijový víkend pak Střelnici ovládne ubulená teenage romance Zůstaň se mnou. Umrlá Chloe Grace Moretz v ní přemítá, jestli má vyrazit do nebe, nebo zůstat na Zemi se svojí osudovou láskou. Nám je to srdečně jedno, puberťačky za mořem ale výskají nadšením. Takže asi tak.

Minule jsme si tu smutně óchali, že se k nám v průběhu srpna nedostaly dva konkrétní filmy. Možná i díky nám se do Hradce nakonec podívá Chlapectví, a to netradičně ve středu 17. 9. v sedm hodin večer. Tak ho nepropásněte, lepší drama o životě v kině nebude hodně dlouho. I Woody Allen dal v New Yorku na vteřinku ruce pryč zpod blůzky své dcery, a radostně zatleskal, že se jeho Kouzlo měsíčního svitu nakonec objeví i v Jindřichově Hradci. Dialogy pořád umí jako málokdo a vy byste si pro něj měli 12. 9. vyhradit devadesát sedm minut svého času. Zato absolutní katastrofa prý je romantická „řachanda“ Lepší teď než nikdy (19. 9.). Michael Douglas a Diane Keaton v ní předvádějí své čerstvě vyhlazené obličejové vrásky, a vy uděláte lépe, když dáte sto deset korun za noční krém s výtažky z lípy a rakytníku.

Září však umí být i temné. Dřív než půjdu spát (20. 9. – 21. 9.) je thriller na motivy prý velmi povedené stejnojmenné knížky. Nicole Kidman si v něm nepamatuje ani zbla a svojí paměť nejspíš ztratila při něčem… ehm, ne právě kalém. Přicmrndávat jí přitom budou Colin Firth a Mark Strong a my se na film regulérně těšíme. Překrásný rudočerný plakát má i horor Pod zemí (13. 9. – 14. 9.). První recenze však napovídají, že stísněný příběh o pařížských katakombách není kdovíjaký. Ale přesto. Pokud máte kamaráda klaustrofobika, jen mu tenhle kousek v dobré víře doporučte. Sympaticky netradiční je jediný český zástupce filmového září. Místa (26. 9.) je slušně vypadající temné drámo od Radima Špačka a my na něj skočíme minimálně kvůli úžasné kameře Jardy Kačera.

Z oficiální zářijové distribuce nám na Střelnici vlastně nic moc zásadního nechybí. Snad jen Láska na kari od Lasseho Hallströma by nás po obědě v Indické zahřála na srdci i v žaludku. Protentokrát tedy hodnotíme jindřichohradeckou nabídku jako sympaticky pestrou. A to jsme ani nezmínili německou prču Fakjů, pane učiteli, která si na nás brousí zuby hned z úvodu školního roku, a která není úplně špatná. Jen na animovaného Pošťáka Pata (13. 9. – 14. 9.) své děti neberte. Sice ho dabují Karel Gott a Michal David, ale animák jako takový je spíš Rudou z Ostravy mezi pohádkami. Nudný, nezajímavý, nestojící za řeč.

A na co si v září zajdete do kina vy?
Daniel Krásný