20.04. 2024
Články

Folklorní festival opět v Jindřichově Hradci

Sobotní odpoledne 22. července 2023 bude opět v našem městě patřit folkloru. Pro všechny příznivce je připraven již čtrnáctý ročník tradičního Folklorního festivalu, jehož hlavními organizátory jsou již od prvního ročníku v roce 2008 Krojová družina z Jarošova nad Nežárkou a Muzeum Jindřichohradecka.

Program letošního festivalu bude po několika letech ozvláštněn starobylým tancem Česká beseda, který se v českých zemích objevil v šedesátých letech 19. století. Tanec bude předveden Jarošovskou krojovou družinou, a to hned při zahájení programu ve 13 hodin před kulturním domem Střelnice. Součástí zahajovacího programu u Střelnice bude i vystoupení folklorních souborů JaVa a MÁJ od půl jedné a také přivítání starostou Města Jindřichův Hradec Ing. Michalem Kozárem a starostou Obce Jarošov nad Nežárkou Bohumilem Rodem. V půl druhé se vydá do ulic města krojovaný průvod a projde od Střelnice přes Panskou ulici do Štítného ulice a dvorů Muzea Jindřichohradecka, kde již od dvou hodin začne velkolepý program.

V průběhu odpoledne se návštěvníkům představí s tanečním a pěveckým vystoupením hlavní spolupořadatel
festivalu, Jarošovská krojová družina z Jarošova nad Nežárkou, dále pak Ženská kapela MDŽ z Kamenného Újezda, folklorní soubor MÁJ a duo JaVa z Plzně, mladá nadějná dudačka Katka Kabelová ze Strakonic a doudlebský folklorní soubor Lučina z Úsilného u Českých Budějovic. Závěr celého odpoledne je plánován na šestou hodinu. Festival je připraven za finanční účasti Jihočeského kraje, Města Jindřichův Hradec a Nadačního fondu rozvoje města Jindřichův Hradec. Akci podpoří i Český rozhlas České Budějovice a firma Fruko Schulz. Těšíme se na Vás ve venkovních prostorách Muzea Jindřichohradecka v příjemném prostředí dvora minoritského kláštera u kostela sv. Jana Křtitele ve Štítného ulici, v případě nepříznivého počasí v sále KD Střelnice. Věříme, že u nás strávíte krásné letní odpoledne a za rok na shledanou. Vstupné na akci je dobrovolné a občerstvení je zajištěno.

Alexandra Zvonařová a Štěpánka Běhalová

Foto: Karel Dvořák