-1 C
Jindřichův Hradec
19.04. 2024
Články

Folklorní festival se v sobotu po dvou letech vrací do Jindřichova Hradce

V sobotu odpoledne 23. července 2022 se do Jindřichova Hradce po nucené dvouleté covidové přestávce vrací Folklorní festival. Letošní ročník, v pořadí již třináctý, přivítá nejen soubory z Čech, ale i ze zahraničí.

Rakouské sousedy bude reprezentovat skupina Martinsberger Plattlermändscha, českou stranu pak Národopisný soubor Postřekov, který představí tradiční folklor horního Chodska, dále jihočeský soubor Plánský Lužničan a chybět nebude ani místní folklorní seskupení Krojová družina z Jarošova nad Nežárkou, která je spolu s Muzeem Jindřichohradecka hlavním organizátorem festivalu. Připravují jej za finanční účasti Jihočeského kraje, Města Jindřichův Hradec, Nadačního fondu rozvoje Města Jindřichův Hradec a také za pomoci MAS Česká Kanada a firmy Fruko Schulz Jindřichův Hradec. Mediálním partnerem festivalu je Český rozhlas České Budějovice.

Hlavní program festivalu začne v půl jedné na Masarykově náměstí, kde vystoupí Národopisný soubor Postřekov a zazní slavnostní zdravice. Ve 13 hodin vyjde od Střelnice krojovaný průvod účastníků festivalu, který projde Panskou ulicí na náměstí Míru, kde bude krátká zastávka se zpěvy a tanci. Pak se průvod přesune do zahrad a dvorů Muzea Jindřichohradecka ve Štítného ulici, kde budou po uvítání ředitelem muzea PhDr. Jaroslavem Pikalem od 14 do 18 hodin soubory tančit a zpívat. V případě nepříznivého počasí se festival koná v divadelním sále kulturního domu Střelnice. Po celou dobu festivalu bude pro návštěvníky zajištěno bohaté občerstvení.

Věříme, že i letošní ročník festivalu, stejně jako ty předešlé, potěší všechny zájemce mnoha lidovými písničkami a tanci i pestrými kroji a všichni si společně užijeme bohatý program národopisného festivalu, který bude jistě zpestřením letního prázdninového odpoledne. Vstupné na akci je dobrovolné. Podrobný program festivalu naleznete na webových stránkách Muzea Jindřichohradecka.

Zvonařová Alexandra (NOVUM 7/2022)