12.4 C
Jindřichův Hradec
22.03. 2023
Články

Fotogalerie: Workshopy v Domě gobelínů

Již osmým rokem pořádá Dům gobelínů kurzy řemesel. Také v letošním roce jsme pozvali všechny nadšené zájemce na kurzy textilních a jiných technik do inspirativního prostředí Domu gobelínů. Kurzy probíhají po celý rok a vedou je odborní lektoři, o domácí atmosféru se stará příjemný personál muzea. V roce 2019 má Dům gobelínů v nabídce kurzů i tři novinky – Patchwork Tilda, Figurky z kukuřičného šustí a Barvení textilu přírodními barvivy. Mezi právě proběhlé kurzy Domu gobelínů v červenci patřily kurzy: Figurky z kukuřičného šustí a Pletení z orobince. Nabízíme malou fotografickou ochutnávku z kurzů.

Kurzy jsou podporovány z finančních prostředků JČK, program Podpora kultury.

Rita Škodová

Foto: Amálie Buřilová

 

Přehled kurzů:

  • Předení na kolovrátku

Kurz je jednodenní: sobota 9.00 – 17.00 s přestávkou na oběd

Termín kurzu: 24. 8. 2019

První den Vás lektorka seznámí s předením na kolovratu, přípravou a ručním zpracováním vlny,
s materiály používanými pro předení, s technikou zpracování vlny, kramplováním, historií předení a druhy kolovratů, s předením jednoduchého vlákna na kolovratu, skaním dvou vláken na kolovratu. Druhý den následuje „Kurz plstění suchou cestou“ (jehlou).

  • Suché plstění

Kurz je jednodenní: neděle 9.00 – 17.00 s přestávkou na oběd

Termín kurzu: 25. 8. 2019

Na kurzu plstění suchou cestou (jehlou) si vyzkoušíte přípravu ovčího rouna pro plstění, plstění pomocí jehly, plstění obrázku na podkladovou látku, plstění prostorových věcí, plstěných šperků a plstění kuličky.

  • Základy šití

Kurz je dvoudenní: sobota 9.00 – 17.00 s přestávkou na oběd

Termín kurzu: sobota 7. 9. a 14. 9. 2019

Během dvoudenního kurzu si osvojíte základy střihů, správného používání šicího stroje a pod odborným vedením si ušijete kus oděvu (vlastní sukni na míru), na kterém se naučíte základům šití. Naučíte se, kromě nastřižení oděvu dle střihu a sešívání rovných švů, správné všití zdrhovadla a vyhotovení a vsazení pásku. Součástí kurzu je ukázka správného braní měr a mezioperačního žehlení. Na kurz si účastníci přinesou vlastní šicí stroj, šicí potřeby a látky na šití, ostatní pomůcky budou zapůjčeny Domem gobelínů.

  • Patchwork – začátečníci

Kurz je dvoudenní:
sobota od 9.00-17.00 s přestávkou na oběd
neděle od 9.00-17.00 s přestávkou na oběd

Termín kurzu: 21. – 22. 9. 2019

Dvoudenní kurz je určen pro začátečníky, kteří nemají s patchworkem žádnou zkušenost. Lektorka Mirka Fáberová Vás seznámí se základními pojmy, které jsou spojené s touto technikou, účastníci kurzu si vyzkouší práci na speciální podložce pro patchwork a naučí se postupy, které jsou pro přesnost v práci důležité: řezání látky řezákem, propočtení velikosti jednotlivých dílků, správné žehlení, šití a orientace v rozpisu. Výsledkem bude povlak na polštář se čtyřmi základními vzory. Na kurz si účastníci přinesou vlastní šicí stroj, šicí potřeby a látky na šití, ostatní pomůcky budou zapůjčeny Domem gobelínů.

  • Barvení textilu přírodními barvivy

Kurz je dvoudenní:
sobota od 9.00-17.00 s přestávkou na oběd
neděle od 9.00-17.00 s přestávkou na oběd

Termín kurzu: 5. – 6. 10. 2019

Nový kurz „Barvení textilu přírodními barvivy“, navazující na přednášku Ing. Aleny Samohýlové – Barvení textilu přírodními organickými barvivy, jsme do naší nabídky zařadili letos poprvé. Tento kurz Vám poskytne přehled o možnosti získat úžasná vybarvení textilu (především vlny) z dostupných přírodních zdrojů, tak jak to dokázali naši předkové od nepaměti až do poloviny 19. století. Získáte základní informace o tom, co, kdy, jak a z čeho sbírat, jak připravit barvící lázeň i materiál k barvení. Ve vzorkových vybarveních vlny si odnesete žlutou, hnědou, modrou, červenou i zelenou barvu. Účastníci kurzu si sebou přinesou menší množství bílé vlny k obarvení a rukavice pro lepší manipulaci při míchání v barvící nádobě. Ostatní potřebné pomůcky budou na místě k dispozici. Cena zahrnuje kurzovné a již připravený materiál.

  • Základy tkaní na stavu

Kurz je dvoudenní:
sobota 9.00 – 17.00 s přestávkou na oběd
neděle 9.00 – 17.00 s přestávkou na oběd

Termín kurzu: 12. – 13. 10. 2019

Zkušený lektor Zdeněk Kubák, majitel a provozovatel Tkalcovny ve Strmilově, seznámí všechny začátečníky v dvoudenním kurzu se základy tkaní na stavu, naučí Vás základní tkalcovské pojmosloví, tkalcovský, osnovní a třásňový uzel. Účastníci si osvojí tkaní na čtyřlistovém stavu a získají řadu užitečných rad, důležitých při tkaní na ručních tkalcovských stavech.

  • Patchwork pokročilí

Kurz je jednodenní:
sobota 10.00 – 17.00 s přestávkou na oběd

Termín kurzu:
12. 10. 2019

Jednodenní kurz pro pokročilejší je určen pro zájemce, kteří již mají základy patchworku osvojeny. Lektorka Vás seznámí s další technikou patchworku, která bude upřesněna. Na kurz je třeba vlastní šicí stroj, šicí potřeby a látky na šití, ostatní pomůcky zapůjčíme. Seznam materiálu a pomůcek Vám bude zaslán po přihlášení na kurz.

Nejnovější články

Jaro se blíží! | Fotila Amálie

Miloslav L

Zubní pohotovost

Miloslav L

Házenkářky si přivezly z Kunovic těsnou prohru

Miloslav L