18.6 C
Jindřichův Hradec
18.07. 2024
Články

Podivná výzdoba kostela sv. Jana Křtitele

Trochu stranou náměstí blízko 1. základní školy stojí v Jindřichově Hradci kostel sv. Jana Křtitele. Pravděpodobně byl založen řádem německých rytířů.

Hradecké pověsti #2: Podivná výzdoba kostela sv. Jana KřtiteleNejstarší jižní část je z druhé poloviny 13. století.

Nejzajímavější a také nejzáhadnější je výzdoba kostela, která pochází ze 14. století. Mezi geometrickými tvary a rostlinnými ornamenty se nacházejí podivné kresby. Např. žena s ňadry na zádech, muž bez trupu a rukou, lidské nohy s klokaní hlavou a jiné. Malby jsou v pásech okenních stěn a v pásu před oltářem.

Podle jeskyně (grotta) v Itálii, kde byly nalezeny obrazy ze starověkého Říma, v nichž si umělec hraje s rostlinnými, zvířecími a lidskými tvary, které přecházejí jeden do druhého, jsou podobné obrazy nazývány groteska. Možná se v kostele sv. Jana Křtitele představuje svět jako jeden organismus, který se neustále mění a vyvíjí.

Možná umělec zobrazoval to, co se ve středověku povídalo o exotických zemích, v nichž údajně žili lidé s hlavou obrácenou dozadu nebo zvláštní tvorové, např. pták Noh, který je napůl orel a napůl lev. Tajuplná zvířata, bájní tvorové, se nazývají gryfy a mají svůj původ ve starověku, např. u Skythů. Středověká mytologie je přejímala.

Jiné vysvětlení hovoří o tom, že se mohlo jednat o spojitost s kacířskými sektami, které na jihu Čech působily.


Zdroj: 1. ZŠ Jindřichův Hradec

Seriál pověstí a legend Jindřichohradecka je publikován ve spolupráci s vedením 1. základní školy v Jindřichově Hradci.  Ponořte se s námi do tajuplné historie.