8.1 C
Jindřichův Hradec
29.05. 2024
Články

Hurá na jindřichohradecký zámek!

Po dlouhé přestávce se v pondělí 25. května znovu otevřely brány jindřichohradeckého zámku. Přístupná je Černá věž, která nabízí neuvěřitelný a panoramatický výhled na celé město a širší okolí. Při výstupu na věž můžete nahlédnout i do pět set let staré hradní kuchyně. Nenechte si ujít také výstavu „Kabinety Stuchlé“ – Kouzelný svět pohyblivých loutek výtvarnice Stanislavy Stuchlé a expozici s názvem Černínové – diplomaté, cestovatelé, sběratelé.

Jindřichův hradec zámek ilustračníV letošním roce oslavíme 800 let od první písemné zmínky o Jindřichově Hradci, neboť na smlouvě Vítka z Klokot z roku 1220 se Vítkovec Jindřich poprvé představil jako Henricus de Novo Castro, tedy z Nového, později po něm pojmenovaného Jindřichova Hradce. Faksimile této listiny, stejně jako řada dalších unikátních exponátů, budou v letošním roce rozmístěny na jednotlivých prohlídkových trasách zámku. Můžete se tak těšit i na mnohé, dosud nikdy nevystavené předměty, například kříž z Palestiny s částečkami prsti ze Svaté země, který nejspíše přivezl ze svých cest Heřman Černín, rukavičky hraběnky Františky Slavatové, vychovatelky císaře Leopolda I., nebo klobouk Jana Karla Jáchyma, tedy posledního hraběte Slavaty, který se na sklonku 17. století stal generálem řádu karmelitánů. Uvidíte také část mincovní sbírky rodu Černínů z jihočeského muzea v Českých Budějovicích a mnohé další.

Kromě této výstavy, rozptýlené po všech zámeckých expozicích, bychom vás rádi pozvali i na prezentaci obrazů a grafik jindřichohradeckého výtvarníka Pavla Vavříka, která bude přístupná od 14. června v zámecké galerii. Při zákazu velkých akcí zůstávají pro letní sezónu největším lákadlem noční prohlídky „Defenestrace, aneb příběh Viléma Slavaty“, které budou v letošním roce mít svou derniéru.

Novinkou letošního roku je i možnost koupě online vstupenek na prohlídkové trasy z pohodlí domova, která vás zbaví nutnosti čekat fronty v pokladně. Nenechte si ujít ani další akce a novinky, o nichž vždy dopředu informujeme prostřednictvím Facebooku a našich internetových stránek.

Zdroj: Infocentrum Jindřichův Hradec