23.8 C
Jindřichův Hradec
20.06. 2024
Články

Interaktivní výstava Lékařů bez hranic nabízí možnost nahlédnout do misí.

Jak vypadá pomoc během přírodní katastrofy? Co se děje při epidemii eboly? Jak chutná terapeutická pasta k léčbě dětské podvýživy? Co kreslí děti v uprchlických táborech či ve válce? Na tyto a mnohé další otázky poskytuje odpovědi putovní výstava nazvaná Lékaři bez hranic zblízka, která bude v Jindřichově Hradci k vidění od 4. října.

Interaktivní výstava Lékařů bez hranic nabízí možnost nahlédnout do misí. V Jindřichově Hradci bude k vidění od 4. října.Lékaři bez hranic mají dvě poslání. Jedním je poskytování zdravotní péče tam, kde je nedostupná. Tím druhým je přinášet o tom svědectví. A právě názorně přiblížit práci organizace, ale i krizové situace či podmínky, v nichž žijí miliony lidí, se snaží interaktivní výstava „Lékaři bez hranic zblízka“.

Expozice tvoří dva stany, které používají Lékaři bez hranic na některých misích. Návštěvníci si je budou moci procházet a průvodci jim přiblíží, jak vypadá intervence v případě přírodních katastrof, boj s epidemiemi (s krvácivou horečkou ebola), psychosociální pomoc lidem prchajícím z domovů kvůli válkám, nepokojům, přírodním katastrofám, extrémní chudobě, nebo jak se léčí podvýživa.

Pro lepší názornost mohou zájemci ochutnat terapeutickou pastu k léčbě dětské podvýživy, vyzkoušet si triáž, masáž srdce, nebo díky brýlím na virtuální realitu nahlédnout například do uprchlického tábora Domíz v Iráku.

Vstup je zdarma. „Stejně jako je bezplatná péče, kterou poskytujeme pacientům v našich projektech. Naše pomoc je neutrální a nestranná, striktně ctíme zásady lékařské etiky a ošetřujeme všechny bez ohledu na rasu, náboženství nebo politické přesvědčení. Tyto hodnoty se za 47 let našeho fungování nezměnily,“ přibližuje Pavel Gruber, ředitel české kanceláře Lékařů bez hranic.

Součástí výstavy bude rovněž expozice obrazů ilustrátorky Toy_Box, na nichž jsou vyobrazeny opomíjené nemoci (například kala azar či Chagasova choroba) coby démoni. Tyto choroby společně s dalšími ovlivňují či přímo ohrožují životy půldruhé miliardy lidí. Svět na ně přesto skoro zapomněl a neexistují na ně účinné a dostupné léky. Lékaři bez hranic proto s Toy_Box upozorňují na problém opomíjených nemocí, pro lepší názornost tak činí optikou pěti z nich. Více zde

V Jindřichově Hradci bude výstava na náměstí Míru 4. do 7. října

Výstava „Lékaři bez hranic zblízka“ navštěvuje postupně vybraná města České republiky. Letos na podzim zavítá do osmi měst Středočeského, Jihočeského a Plzeňského kraje. Od neděle si ji budou moci po čtyři dny zájemci prohlédnout v Kladně. Následovat budou České Budějovice, Písek, Tábor, Strakonice, Jindřichův Hradec, Český Krumlov a Plzeň. Mediálním partnerem výstavy je Český rozhlas Dvojka.

Lékaři bez hranic jsou jednou z největších humanitárních a zdravotnických organizací na světě. Poskytují odbornou zdravotnickou pomoc ve více než 70 zemích světa, a to tam, kde se jí nedostává. Působí v oblastech postižených ozbrojenými konflikty, epidemiemi či přírodními katastrofami a poskytují pomoc lidem, kteří jsou z různých důvodů vyloučeni ze systému zdravotní péče. Lékaři bez hranic přinášejí také svědectví o situaci lidí v nouzi a příčinách krizí.  Lékaře bez hranic lze podpořit ve veřejné sbírce, číslo účtu: 111 333/2700. Více informací o organizaci je zde: www.lekari-bez-hranic.cz.

Iveta Polochová