22.4 C
Jindřichův Hradec
19.07. 2024
Články

Jak se budí spící kráska | Otevřená OKNA

Cesta ke „Spící krásce se musí „prosekat“.

Motto:

„Život je cesta, ne cíl. A štěstí nenajdete „tam“, ale tady, ne zítra, ale dnes“   Sidney Greenberg

Probouzení spící krásky je opravdu zdlouhavý a složitý proces… Skládá se z malých krůčků a pokud by byl člověk orientovaný jen na výsledek, snadno by se mohlo stát, že bude přetížený a nešťastný. Je lepší vnímat hezké momenty na cestě, které smíme prožívat. Třeba práci dobrovolných hasičů, kteří počátkem roku – ještě když vegetace spala svůj zimní sen – zbavili areál spící krásky velkého množství náletových dřevin. Velká pomoc! Na nás je pak zpracovat množství větví, které zde zůstaly na hromadách…. Dalším krokem bylo uzavření smlouvy s ČEVAKem – a ejhle – jedno WC v areálu je již funkční, můžeme se směle pustit do úklidu budov i pozemků! Velkou radost nám udělali žáci a rodiče z klavírní třídy ZUŠ  paní učitelky Jany Krausové – pod vedením rodičů Sýkorových, Beránkových a Mottlových uspořádaly benefiční koncerty v Jindřichově Hradci a v Kunžaku. Jejich výtěžek posloužil k pokrytí úhrady za smlouvu s E-on. Vila v Radouňce je totiž odpojená od přívodu elektřiny a to je třeba znovu nastavit, budou nutné také nové elektroinstalace ve vile – tak, aby prostředí bylo bezpečné. První krůček – smlouva – je učiněn, nyní čekáme na „kapličku“ od dodavatele.

Třídění, třídění…. Cenné od bezcenného….

Kýžené jaro již konečně vstoupilo i na naše území a tak jsme se mohli pustit do úklidu prostor. V úterý 9. 5. se vedoucí pracovišť a kanceláří převlékly do tepláků, opustily své pracovní stoly a vrhly se do úklidu a třídění věcí ve vile…. Den to byl plný dobrodružství, nalézání starých „pokladů“,  stop a svědectví o životech dávno ukončených, ale plných těžkých zápasů s dobou, ve které byly žity…. Svědectví zápasů o holé přežití, později o majetek, o důstojnost vlastního života. Mezi prachem a průvanem se nám občas tlačily do očí slzy.

Nicméně – je třeba dívat se dopředu a hledat cesty k optimálnímu využití velkorysého daru. K tomu nám má napomoci grant s názvem „Na nových cestách“, který jsme právě získali od Nadace ČEZ. Máme z něj velikou radost, neboť jsou v něm finance na nové procesy strategického plánování, na externího lektora, je zde i část peněz na pokrytí projektu, který nyní vzniká v diskuzi se zkušeným architektem Ing. Špulákem. O tom, jak by mělo vypadat příští sídlo organizace s názvem „Centrum Otevřená OKNA“, diskutujeme velmi poctivě a do hloubky, neboť potřeby našich klientů a pracovišť jsou specifické a my bychom rádi našli optimální cestu. V grantu jsou také finance na pokrytí nákladů na cestování za inspirací – chceme se nechat oslovit také příklady dobré praxe jiných organizací se stejnou cílovou skupinou.  Práce mnoho – jak na úrovni fyzické, tak komunikační a mentální. Stále se učíme novým věcem a společná cesta je velikým dobrodružstvím…..

 Drahomíra Blažková

Klavíristka Julie Sýkorová na benefičním mkoncertě v Kunžaku

POZVÁNKA na akci

„OTEVÍRÁME OKNA V RADOUŇCE“

Dne 17. června od 10.00 do 17.00 Vás rádi přivítáme v darovaném areálu „Spící krásky“ v Radouňce, ulice K řece č.p. 58 a 29. Chceme Vám areál v současném stavu  a poté vás každý rok v podobném čase pozvat znovu, abyste měli možnost pozorovat změny, které zde budou postupně realizovány.

Na co se můžete těšit:

  • Komentované prohlídky v 11.00, 13.00 a 15.00, kde budete seznámeni stručně s historií areálu i historií OKEN.
  • Kreativní dílničky
  • Vystoupení souboru Hakuna Matata
  • Bleší trh složený především z drobných nálezů ve vile
  • Prodej výrobků chráněných dílen
  • Možnost zakoupení a opečení buřtů, nápojů a drobného občerstvení

Všichni jste srdečně zváni, přijďte nám pomoci s probouzením spící krásky!

Těší se pracovníci Otevřených OKEN