20.4 C
Jindřichův Hradec
19.06. 2024
Články

Jindřichohradecké JINoHRÁtky již posedmé

Předvánoční festival betlémů Muzea Jindřichohradecka se bude konat již posedmé v tradičním čase o prvním adventním víkendu. Letos tento víkend připadá na 26. až 27. listopad. Programy v Muzeu Jindřichohradecka se budou odehrávat v budově minoritského kláštera a kostela sv. Jana Křtitele ve Štítného ulici.

Veřejnosti je věnován hlavní den JINoHRÁtek, tj. sobota 26. listopadu, kdy se brány muzea otevřou od 9 do 17 hodin. V muzejních prostorách minoritského kláštera ve Štítného ulici budou k vidění různé betlemářské techniky, návštěvníci budou moci pozorovat řezbáře vyřezávající dřevěné betlémské figurky při práci. Nakoupit vánoční dekorace a výrobky klientů chráněných dílen bude možné na malém adventním trhu v barokní kapli kláštera. Letos kromě Okénka, výchovného ústavu a Domova Kopretina přijede také keramické dílna Nazaret z Borovan. Pro děti,
které přijdou s rodiči, budou opět připraveny tradiční dílničky. Pohrát si děti budou moci v koutku výstavy Šerka, šáší, měchura – to je naše kultura ve velkém výstavním sále, kde bude zastoupena také Luďkova Hračkolna. Dopoledne zazní v kostele sv. Jana Křtitele písně z nového vánočního pásma pěveckého sboru Nova Domus a od 14 hodin na tomtéž místě začne vernisáž výstavy betlémů Ilony Klawitter s křtem dalšího řezbářského katalogu. Na závěr se můžeme těšit na vánoční loutkové a hrané divadelní představení Víta Marčíka Setkání před Betlémem. V neděli 27. listopadu, v posledním dnu JINoHRÁtek, bude tradičně veřejnosti zdarma zpřístupněna vánoční výstava betlémů v kostele sv. Jana Křtitele od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.

Během JINoHRÁtek bude přístupný anamorfní portrét Tomáše Krýzy, tvůrce Krýzových jesliček od vizuálního umělce Patrika Proška, který je umístěn v sakristii kostela sv. Jana Křtitele. Těšíme se na Vaši návštěvu – přijďte k nám nasát krásnou předvánoční atmosféru a podpořit koupí dárků klienty chráněných dílen.

Martina Machartová (NOVUM 2022/11)