22.8 C
Jindřichův Hradec
18.07. 2024
Články

Jindřichohradecké JINoHRÁtky opět po roční odmlce

Předvánoční festival betlémů Muzea Jindřichohradecka se bude po jednoleté, pandemií způsobené odmlce, opět konat v tradičním čase – o prvním adventním víkendu. Letos tento víkend připadá na 27. – 28. listopadu. Programy v Muzeu Jindřichohradecka se budou odehrávat v budově minoritského kláštera ve Štítného ulici. Výjimečně bude v hlavním dnu festivalu otevřena i městská vyhlídková věž.

Vánoční dílničky pro školy začnou již o den dříve – v pátek 26. listopadu a nabídnou výrobu a výzdobu drobných dřevěných dárků, kterými děti mohou potěšit své blízké pod stromečkem. Na tyto workshopy je nutné se předem přihlásit u muzejní edukační pracovnice Ing. Martiny Machartové na adrese [email protected] nebo na telefonu 702 208 639.

Veřejnosti je věnován hlavní den JINoHRÁtek – sobota 27. listopadu, kdy se brány muzea otevřou od 9.00 do 17.00 hodin. V prostorách minoritského kláštera ve Štítného ulici budou k vidění různé betlemářské techniky, a návštěvníci budou moci pozorovat řezbáře vyřezávající dřevěné betlémské figurky při práci. Nakoupit vánoční dekorace a výrobky klientů chráněných dílen bude možné na malém adventním trhu v barokní kapli kláštera. Letos kromě Okénka, výchovného ústavu a Domova Kopretina přijede také keramické dílna Nazaret z Borovan. Pro děti, které přijdou s rodiči, budou opět při-praveny tradiční dílničky, jejich nabídku obohatí také oplatkáři, kteří slavili úspěch u dětí během letošní muzejní noci, a ti obsadí se svou dílnou černou kuchyni minoritského kláštera. Pohrát si děti budou moci v koutku výstavy Tradice jedné hranice ve velkém výstavním sále, kde bude zastoupena také Luďkova Hračkolna. Pro letošní ročník připravujeme pro děti také novou napínavou hru o hledání ztracené kozy z betlému. Ve 14.00 hodin začne v kostele sv. Jana Křtitele vernisáž výstavy betlémů Karla Pavlíkovského, s křtem dalšího řezbářského katalogu, a v 16.00 hodin na tom samém místě zazní písně z nového vánočního pásma pěveckého sboru Novadomus.

V neděli 28. listopadu, v posledním dnu JINoHRÁtek, bude tradičně veřejnosti zpřístupněna vánoční výstava betlémů v kostele sv. Jana Křtitele zdarma od 9.00 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 hodin. Během JINoHRÁtek bude přístupný anamorfní portrét Tomáše Krýzy – tvůrce Krýzových jesliček – od Patrika Proška, který je umístěn již na stálo v sakristii kostela sv. Jana Křtitele.

Těšíme se na Vaši návštěvu – přijďte k nám nasát vánoční atmosféru, schroupat si křehké vlastnoručně nazdobené oplatky, a můžete nám také pomoci najít ztracenou kozu z betlému.

Pavla Míchalová – (NOVUM 11 – 2021)