22.8 C
Jindřichův Hradec
18.07. 2024
Články

Jindřichohradecké JINoHRÁtky – tradiční předvánoční festival betlémů již poosmé

Jinohrátky 2022

Muzeum Jindřichohradecka ve spolupráci s městem Jindřichův Hradec a za finanční podpory města s radostí oznamuje konání již osmého ročníku předvánočního festivalu betlémů, Jindřichohradecké JINoHRÁtky. Akce se uskuteční v tradičním termínu o prvním adventním víkendu, konkrétně 2. a 3. prosince.

Hlavní den JINoHRÁtek, sobota 2. prosince, přinese návštěvníkům možnost prozkoumat různé betlemářské techniky v muzejních prostorách minoritského kláštera ve Štítného ulici od 9.00 do 16.00 hodin. Na malém adventním trhu budou návštěvníci moci podpořit koupí vánočních dekorací a dárků klienty chráněných dílen Okénka, jindřichohradecký výchovný ústav a keramickou dílnu Nazaret z Borovan.

Pro děti budou připraveny tradiční dílničky s možností zdobení perníčků, oplatků, výrobou výrobků ze dřeva a korálků. Herní koutek bude k dispozici ve výstavním sále na výstavě Šerka, šáší, měchura – to je naše kultura, kde bude také přítomna Luďkova Hračkolna.

Nebude chybět pěkný kulturní program. Dopoledne od 10.00 hodin zazní v kostele sv. Jana Křtitele písně z nového vánočního pásma pěveckého sboru Nova Domus a Novadomáček pod vedením Mgr. Ivany Písařové. Od 15.00 hodin bude na tomtéž místě probíhat vánoční loutkové a hrané divadelní představení „Vánoční příběh“ od Víta Marčíka jr.

Po oba dva dny JINoHRÁtek od 9.00 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 hodin bude veřejnosti zdarma přístupná mezinárodní soutěžní výstava betlémů Nožík Tomáše Krýzy v kostele sv. Jana Křtitele a výstava školních betlémů v křížové chodbě minoritského kláštera. Žáci jindřichohradeckých škol a dokonce i jedné středočeské školy pod vedením svých pedagogů projevili svou originalitu, kreativitu, fantazii a zručnost v rámci soutěže „O nejkrásnější betlém muzea“. Budeme rádi, když nám pomůžete vybrat svým hlasem ten nejkrásnější betlém právě vy. Hlasovací anketa bude k dispozici na recepci.

Během celého festivalu bude zdarma ke zhlédnutí i anamorfní portrét Tomáše Krýzy, tvůrce Krýzových jesliček, od vizuálního umělce Patrika Proška, umístěný v sakristii kostela sv. Jana Křtitele.

Týden před Jinohrátkami bude věnován vánočním workshopům a divadelnímu představení pro školní kolektivy.

Muzeum Jindřichohradecka je hrdým pořadatelem Jindřichohradeckých JINoHRÁtek a věnuje se zachování a prezentaci kulturního dědictví. Festival odkazuje na dlouhou tradici betlemářství v našem městě. Akce je podpořena městem Jindřichův Hradec a je otevřena veřejnosti s cílem přinést radost a předvánoční atmosféru do srdcí návštěvníků.

Pro více informací: www.mjh.cz

Děkujeme za vaši pozornost a těšíme se na vaši návštěvu na Jindřichohradeckých JINoHRÁtkách!