13.8 C
Jindřichův Hradec
16.06. 2024
Články

Jindřichův Hradec přivítá letce z celé České Republiky

Na sobotu 21. srpna 2021 připravuje Klub historie letectví Jindřichův Hradec „XXVIII. setkání československých letců v Jindřichově Hradci“. Zda bude ještě letos „válečných letců“, ukáže až konkrétní den. Uvědomujeme si, že v České republice žije už jen hrstka vzdušných matadorů z let 1939-1945 a že jejich věk dosahuje úctyhodných devadesáti pěti či více let. I když jsme pozvali dva skutečné veterány vzdušných bojů, armádního generála Emila Bočka z Brna a podplukovníka Jiřího Kafku z Prahy, nemůžeme zaručit, že do Jindřichova Hradce skutečně přijedou.

Válečný pilot RAF armádní generál Emil Boček (Foto: Archiv E. Bočka via V. Burian)

Na „Setkání“ jsou zváni také vojenští, dopravní a sportovní letci, letečtí historikové a fanoušci vzdušného opojení z celé České republiky. Svoji účast přislíbili přátelé z Prahy, Brna, Plzně, Líní, Mariánských Lázní, Lidic, Dobrušky, Nové Paky, Čáslavi, Náměště nad Oslavou, Jihlavy a dalších míst. Návštěvu města nad Vajgarem potvrdili také rodinní příslušníci čs. válečných letců, představitelé Českého svazu letectví včele s jeho čestným předsedou plukovníkem Oldřichem Pelčákem, pilotem a kosmonautem-náhradníkem.

Akce bude zahájena v 10.00 hodin v kostele sv. Jana Křtitele. V úvodu hosty přivítá ředitel Muzea Jindřichohradecka Jaroslav Pikal a starosta města Jan Mlčák. Poté tento nádherný církevní objekt rozezvučí hudba. Od 11.00 hodin budou hosté moci absolvovat krátkou komentovanou prohlídku tohoto gotického skvostu v podání Vladislava Buriana. Od 11.30 do 12.15 hodin pak budou v konferenčním sále Muzea Jindřichohradecka promítnuty čtyři vzpomínkové reportáže z archivu Jindřichohradecké televize, které přiblíží „Setkání letců“ v letech 2016, 2011, 2006 a 2001, zároveň v předpremiéře dokument České televize z autorské dílny Aleše Hazuky a Lukáše Dolanského „Bombardér T 2990 se odmlčel“. Ukončení oficiální části programu se již tradičně přesune k Památníku letců na nábřeží Ladislava Stehny. Při pietním aktu zazní zdravice jednotlivých klubů a organizací, nového velitele místního 44. lehkého motorizovaného praporu podplukovníka Jakuba Kábeleho a předsedy pořádajícího klubu Vladislava Buriana. Závěrem účastníky „Setkání“ již tradičně pozdraví členové jindřichohradeckého Aeroklubu skupinovým průletem nad památníkem.

Akci již tradičně pořádají místní organizace a instituce Klub historie letectví, za podpory Města Jindřichův Hradec, Muzea Jindřichohradecka, 44. lehkého motorizovaného praporu, Aeroklubu, Čs. obce legionářské br. Stanislava Berana a Klubu výsadkových veteránů. Setkání je určeno pro širokou veřejnost.

Na úterý 24. srpna připravuje Klub historie letectví tři malé pietní akty k uctění památky Američanů z 15. USAAF, kteří byli sestřeleni a zahynuli před 77 lety během bitvy nad Jindřichohradeckem 24. srpna 1944. V 17.00 hodin budou položeny květiny v místě bývalého hromadného hrobu devíti amerických letců u pamětní desky na hřbitově sv. Ondřeje u Strmilova, v 17.30 hodin v místě pamětní desky na hřbitově v Člunku a v 18.00 hodin u pamětní desky na kostele sv. Jiljí v Číměři. Srdečně Vás zveme k návštěvě všech výše uvedených akcí!

Vladislav Burian (NOVUM 2021/08)