6.8 C
Jindřichův Hradec
28.03. 2024
Články

Jindřichův Hradec se promění v centrum evropského betlemářství

Muzeum Jindřichohradecka se v listopadu a prosinci doslova promění ve středobod evropského betlemářství. Na tradici výroby jesliček, která provází Jindřichův Hradec od 16. století, navážou i letos výstavy, konference či festival betlémů. Připomenou 100 let Krýzových jesliček – největšího lidového mechanického betlému na světě, ale zároveň přiblíží práci současných tvůrců.

Vánoce u svatého Jána - Jiří Bürger. Betlémy. Dřevořezby.
Ilustrační foto – autor betlému Jiří Bürger

„Protože letos uplynulo 100 let od úmrtí Tomáše Krýzy a 13. prosince muzeum oslaví 180 let od jeho narození, mohou se návštěvníci těšit na řadu akcí, které připomenou jeho jedinečný odkaz,“ zdůraznila etnografka muzea a hlavní organizátorka akcí Alexandra Zvonařová. Velkolepý betlém, který je největším klenotem Muzea Jindřichohradecka, se skládá z téměř 1400 částí, z toho 133 je pohyblivých a zabírá plochu téměř 60 m2. A přestože se renovaci rozsáhlého díla, které vznikalo přes 60 let, už druhým rokem věnují restaurátoři a konzervátoři, pro veřejnost se neuzavřelo a lidé mohou nahlédnout pod pokličku jejich práce.

Už 15. listopadu začíná výstava Jihočeské betlémy, při níž budou moci návštěvníci v jezuitském semináři spatřit jesličky jihočeských tvůrců z depozitářů muzea. Jedná se o největší sbírku svého druhu na světě. „Tyto betlémy si bude moci veřejnost prohlédnout vůbec poprvé. Jedná se hlavně o rozměrnější díla, která se nevejdou do expozice. Zároveň muzeum vydá katalog se všemi betlémy, jež má muzeum ve sbírce,“ vysvětlila Zvonařová.

Letos se po pěti letech od 24. listopadu do 6. ledna opět uskuteční soutěžní řezbářská výstava Nožík Tomáše Krýzy v křížové chodbě minoritského kláštera a kostele sv. Jana Křtitele. O symbolický nožík punčochářského mistra se utká na 60 tvůrců s téměř 100 betlémy z ČR, Slovenska a Itálie. „Nejčastějším materiálem je dřevo a keramika, ale k vidění budou i jesličky ze skleněných korálků, slámy či papíru, některé jsou také mechanické,“ přiblížila Zvonařová. Všechny autorské soutěžní práce si také mohou zájemci prohlédnout ve speciálním katalogu, které k výstavě muzeum vydá.

Jindřichův Hradec se také v závěru listopadu stane dějištěm celosvětového setkání betlemářů – konference Betlémy stále živé. Odborníci z celé ČR, Slovenska, Itálie, Belgie a Holandska přestaví dokumentaci, sběratelství či restaurování jesliček, připomenou významné tvůrce a přiblíží zajímavé výstavy betlémů. Jejich příspěvky v konferenčním sále muzea ve Štítného ulici si mohou poslechnout i zájemci z řad veřejnosti.

Betlemářská sezona pak vyvrcholí o prvním adventním víkendu 1. a 2. prosince třetím ročníkem festivalu betlémů Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí. Město znovu přivítá řadu řezbářů a betlemářů z celé ČR i Slovenska. Tentokrát Muzeum Jindřichohradecka připravilo pro zájemce také řezbářský workshop. Jindřichohradecký řezbář Roman Galek bude na náměstí Míru dotvářet další dřevěnou sochu do betlému v životní velikosti. Jeho sochy z předchozích ročníků festivalu budou od letoška zdobit náměstí Míru každé Vánoce a vystřídají původní slaměný betlém pod vánočním stromem.

Festival poprvé zahájí spouštění kozy z věže. Stejně tak ji před 150 lety spouštěl z městské věže strýc Tomáše Krýzy, který byl na věži hlásným. A právě u strýce na věži spatřil malý Tomáš poprvé jesličky a rozhodl se, že až bude velký, vytvoří betlém mnohem větší a velkolepější. Diváci si budou moci 1. prosince poslechnout příběh „Jak se v Hradci spustila koza“ v podání DS Jablonský.

Hejno andělů se 1. prosince rozletí Panskou ulicí v Jindřichově Hradci. „Sochy podle návrhu českobudějovického sochaře Michala Trpáka opět vzniknou technikou 3D tisku z plastového recyklátu,“ uvedla koordinátorka festivalu JINoHRÁtky Marie Hazuková. Okřídlení poslové nebes tentokrát dostanou podobu muže, ženy a dítěte a zdobit nejfrekventovanější hradeckou třídu budou až do Tří králů.

Děti ze sboru Nova Domus z 1. ZŠ pod vedením sbormistra Ivany Písařové doladí sváteční atmosféru svým Vánočním příběhem v kostele sv. Jana Křtitele. Chybět nebude ani již tradiční festivalová hra s razítky napříč celým centrem města, muzei a galeriemi. Festival Jindřichohradecké JINoHRÁtky, který odkazuje na dlouhou tradici betlemářství ve městě, pořádá Muzeum Jindřichohradecka ve spolupráci s městem Jindřichův Hradec. Podrobnosti naleznou zájemci na stránkách muzea na www.mjh.cz a na zvláštních plakátech.

Marie Hazuková