13.6 C
Jindřichův Hradec
15.04. 2024
Články

K pramenům | Česká Kanada vypravuje

Soutok Nežárky a Hameráku elegantně skrytý před zraky veřejnosti se děje tam, kde se říká Na Karlově a U Devíti mlýnů. Potok pramenící na svazích Skelného vrchu na dohled Javořice už dozrál k řece a přináší své téma do věčně se píšící symfonie a její ódy na vodu. Téma tradiční.

Nad Horními Dubenkami a Janštejnskou sklárnou se zčistajasna objeví na zemském povrchu a se zurčící energií mládí se vydává k hlubokým údolím vrchoviny. U Kaliště a Zahrádek se naučí, jak napojit rybníky, a o chvíli později už zkušeně připlouvá k prvnímu z velkých vodních děl v Horním Meziříčku. Za textilkou z dávných let mine Kotrčův i mlýn Kočvarův, obkrouží Strmilov a vykreslí obrysy hektarových velikánů Hejtmana a Ratmírovského. Přes kaskády nad Dřevěným mlýnem a kolem legendárních jindřišských skal pak doputuje k městu nad Vajgarem, které se proměňuje stejně jako voda v řece odplouvá. Teď zvolna ztrácí svou svébytnost a tvář a pod tíhou obchodu současného věku se stává kopií dalekých vzorů

Hamerský potok je tichým zrcadlem všech těch proměn a ví své. Třebaže jeho břehy se mění, on si dál napájí krajinu a své ryby a od Javořice po Nežárku zůstává svůj a originál.

Petr Pokovba – Českákanadavypravuje.cz

Česká Kanada vypravuje

 je místem, kde promlouvá duše krajiny skrytá v Novobystřické vrchovině, v jihovýchodním koutu okresu Jindřichův Hradec, který je odedávna hranicí dvou zemí, oblastí, kde se potkávají odlišné kultury, různé způsoby života. A přesto v něčem stejné. Utvářejí je rysy krajiny, jež byla osídlena jako jedna z posledních v českých zemích, krajiny, jež  ve své tiché kráse ukrývá mnohé.

ceskakanadavypravuje.cz o ní vypráví.

Česká Kanada vypravuje