6.3 C
Jindřichův Hradec
28.02. 2024
Články

Kamenické muzeum v roce 2020

Tradiční ohlédnutí za skončeným rokem z pohledu muzea a jeho pracovníků tentokrát není příliš radostné. V minulosti jsme podávali zprávu o úspěšných výstavách a dalších akcích, v čele s tradičním letním festivalem hraček z přírodního materiálu Hračkobraní a uváděli rostoucí čísla návštěvnosti zámku a muzea. V hodnocení nedávno uplynulého „koronavirového“ roku 2020 však převažuje výčet akcí zrušených či odložených.

Z výstavy Cechy a řemesla

Z celkem devíti plánovaných výstav se uskutečnily pouze tři. Museli jsme zrušit každoroční První růžový máj, Kamenickou muzejní noc, Svatomartinský průvod, mikulášskou nadílku Nebe Peklo i hojně navštěvovaný Vánoční jarmark. Navzdory letnímu zmírnění vládních opatření nebylo možné uspořádat ani 15. ročník Hračkobraní (předpokládaným počtem zúčastněných daleko přesahoval limit povolených akcí), který byl odložen na letošní rok.

Naopak podle plánu proběhly všechny koncerty Kamenického kulturního léta (tradiční koncert z muzikálové tvorby v podání absolventů brněnské JAMU Písně volnosti, lásky a touhy, Hudebně poetický večer s Petrem Vondráčkem, Závěrečný koncert Letních žesťových kurzů Žďár, recitál folkového písničkáře Vojty Kiďáka Tomáška a koncert uskupení Trio Bel Canto).

 

Kladně můžeme hodnotit skutečnost, že řada občanů uposlechla výzvu strávit dovolenou doma, což se projevilo na zvýšené návštěvnosti zámku a muzea v období od června do září. Výstavy Cechy a řemesla a Znovuzrození (obrazy z kůže Blanky Mudrové) tak zaznamenaly nadstandardní návštěvnost – u obou téměř tři tisíce zájemců. Podzimní výstavu Sklářství na Kamenicku, kterou se muzeum zapojilo do krajského projektu Vysočina sklářská, už bohužel opět poznamenala zpřísněná vládní opatření, a tak ji viděla jen zhruba stovka návštěvníků. Pandemie koronaviru neovlivnila pouze práci na evidenci a inventarizaci sbírkových předmětů v muzejním depozitáři, která tak mohla probíhat podle plánu. Závěrem chceme ještě jednou poděkovat všem partnerům za celoroční spolupráci a podporu a popřát jim i všem občanům Kamenice nad Lipou vše dobré v roce 2021.

Text a foto: Petr Pech