Stejně jako v minulých letech, i tentokrát bilancujeme činnost kamenického muzea v uplynulém roce 2024.
Úvodem několik základních statistických údajů, které dokumentují činnost v oblasti odborné správy sbírkového fondu. Do muzejního depozitáře přibylo celkem 159 nových sbírkových předmětů. Pravidelnou inventarizací prošlo 535 evidenčních položek (čísel), což představuje téměř 2.000 sbírkových předmětů. K totožnému počtu položek byla rovněž pořízena fotografická dokumentace. V elektronické evidenční databázi muzea je v současné době celkem 14.052 evidenčních čísel sbírkových předmětů či jejich souborů.
Základem prezentace muzea směrem k veřejnosti je tradičně pořádání výstav. Celkem se jich uskutečnilo 6 a prohlédnout si je přišlo téměř 11 tisíc zájemců. Menší počet výstav oproti minulým létům souvisí s tím, že Uměleckoprůmyslové museum v Praze od roku 2024 přistoupilo ke změně otevírací doby zámku, který je tak nově návštěvníkům přístupný pouze od 1. dubna do 31. října. V dubnu proběhla výstava z cyklu Jen tak si sbírám, na které prezentoval svou sbírku pivních artefaktů pan Jaroslav Hezina. V květnu a červnu vystavovali své obrazy Helena Boučková a Bohuslav Štorch pod názvem Zrcadlení/Portréty pro radost. Následovala expozice vítězných prací z každoroční výtvarné soutěže Hračkobraní, spojená s výstavou Design správné hračky, na níž se představily nejlepší prototypy hraček z 1. ročníku stejnojmenné soutěže. V srpnu a září vystavila své obrazy Jindra Nazarská pod titulem Od realismu po abstrakci. Nejvýznamnějším projektem roku pak byla výstava Rod Geymüllerů a zámek Kamenice nad Lipou. Šlo o společný projekt Uměleckoprůmyslového musea a Městského muzea v Kamenici nad Lipou, který se uskutečnil u příležitosti 80. narozenin syna posledního soukromého majitele kamenického zámku pana Rudolfa Geymüllera, který se slavnostního zahájení 1. září 2024 osobně účastnil.
Muzeum rovněž pořádalo či spolupořádalo několik tradičních akcí – Kamenická muzejní noc (oslava Mezinárodního dne muzeí), Kamenické kulturní léto (koncerty a pohádková divadelní představení na zámku), Svatomartinský průvod (lampionový průvod pro rodiče s dětmi s následným hudebním programem na zámeckém nádvoří a ochutnávkou svatomartinských vín) a Vánoční jarmark (tradiční jarmark na náměstí s kulturním programem dětí z kamenických škol, zakončený slavnostním rozsvícením vánočního stromu). Největší, nejnavštěvovanější a samozřejmě také organizačně nejnáročnější akcí byl každoroční festival hraček z přírodních materiálů Hračkobraní, jehož osmnáctý ročník se uskutečnil ve dnech 10.–14. července. Počet návštěvníků se od „covidového“ období opět postupně zvyšuje. Tentokrát jich na festival přišlo téměř 5.500. Ještě jednou na tomto místě děkujeme všem sponzorům a podporovatelům, díky kterým můžeme festival v tomto rozsahu pořádat.
Text: Petr Pech (Zpravodaj města 03/2025) – Foto: Archiv muzea