11.4 C
26.04. 2024

Kapr Jonáš Kešnar má z mistrovství ČR dva bronzy

Do brněnského bazénu Za Lužánkami se o třetí lednové sobotě ponořilo hodně přes stovku handicapovaných plavců z šesti evropských zemí, aby tam bojovali o tituly mezinárodních mistrů České republiky.

Kapr Jonáš Kešnar má z mistrovství ČR dva bronzyNa XXI. národní šampionát dorazili špičkoví závodníci z Litvy, Rakouska, ČR, Řecka, Maďarska a Slovenska, neboť klání v Brně skýtalo jednu z posledních možností, jak zaplavat limit pro letošní paralympiádu v Brazílii nebo květnové evropské mistrovství v portugalském Funchalu. V těžké konkurenci fantasticky obstál čtrnáctiletý Jonáš Kešnar, člen Sportovního klubu Kapři J. Hradec. „Byl jsem víc nervózní než Jonáš, přál bych si být v takové pohodě jako on. Byl v naprostém klidu, ale ve vodě to rozbalil na plné pecky,“ popsal Kešnarův projev šéf a trenér SK Kapři Ivan Jůna, jenž v Brně s Jonášem byl.

Výsledky jindřichohradeckého mladíka, který úspěšně závodí též za Plavecký klub J. Hradec, kde poráží i plavce bez handicapu, jsou skvělé. Vždyť coby junior startoval na takovéto vrcholné akci vůbec poprvé. Ve startovní listině byl absolutně nejmladší v juniorské kategorii, patnáct roků mu bude teprve v druhé polovině června, ale mezi 32 účastníky 14 – 18 let skončil na celkovém 5. místě.

Kapr Jonáš Kešnar má z mistrovství ČR dva bronzy„Nemám k tomu co dodat. To umístění je skvělé, jsem moc spokojen,“ radoval se Jůna nejen ze souhrnného pořadí, nýbrž rovněž ze zisku dvou bronzových medailí, které Kešnar, jenž plave s klasifikací postižení IPC SB9, vylovil na tratích 100 a 400 metrů volný způsob mužů. Na obou distancích byl dokonce nejlepším Čechem napříč kategoriemi. Výkony a umístění jsou velkým příslibem do budoucna.

Výsledky Jonáše Kešnara: 50 m VZ (66): 7. – 32,80 (3. junior). 100 m VZ (48): 3. – 1:14,22 (1. ČR, 2. junior ). 400 m VZ (16): 3. – 5:49,68 (1. ČR, 2. junior). 100 m prsa (34): 4. – 1:36,17 (2. junior). 100 m znak (31): 4. – 1:24,22 (3. junior).

Konečné hodnocení – absolutně (116): 1. Arnošt Petráček (Plavání Č. Budějovice) 2113, 2. Karina Petrikovičová (Slovensko) 2021, 3. Vendula Dušková (SK K. Vary) 1902, 17. Kešnar 1591. Junioři (32): 1. Dušková 1902, 2. Bence Moscari (Maďarsko) 1810, 3. Jadranka Maričová (Slovensko) 1653, 5. Kešnar 1591.

Autor fotografií: Ivan Jůna a archiv SK Kapři.