27.5 C
Jindřichův Hradec
19.07. 2024
Články

Koncert pro Karla z Lichtensteinu Castelcorna rozezní kostel sv. Jana Křtitele

V kostele sv. Jana Křtitele ve Štítného ulici se v neděli 23. září rozezní hudba ze 17. století. Na koncertu s názvem “KONCERT PRO KARLA Z LICHTENSTEINU – CASTELCORNA, aneb hudební střípky z Arcibiskupského archivu v Kroměříži” se představí soubor věnující se autentické interpretaci převážně duchovní hudby 16. a 17. století Capella Ornamentata.

Koncert pro Karla z Lichtensteinu Castelcorna rozezní kostel sv. Jana Křtitele
Foto: Capella Ornamentata

Vedoucím a zakladatelem souboru je hráč na cink (méně známý historický nátrubkový dechový nástroj) a zobcové flétny Richard Šeda. V Jindřichově Hradci ho doplní sopranistka Marie Rosová, hráčka na barokní housle Lucie Sedláková Hůlová a harmonický doprovod zajistí na varhanní pozitiv Marek Čermák.

Hudba, která v kostele zazní, byla objevena v bohatých sbírkách  Kroměřížského archivu. Sbírka biskupa Karla Lichtensteina – jedné z nejvlivnějších církevních a politických osobností druhé poloviny 17. století na Moravě, je největší hudební sbírkou z tohoto období dochovanou ve střední Evropě. Představuje významný souhrn materiálů pro bližší pochopení barokní hudby nejenom v českých zemích. Je zároveň významným dokladem hudby kroměřížské kapely biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna, která byla nejvýznamnějším hudebním souborem v českých zemích v druhé polovině 17. století.

Pořadatelem koncertu, který je možné zrealizovat díky finanční podpoře města Jindřichův Hradec a Waldviertler Sparkasse Bank AG, je Společnost přátel ZUŠ Vítězslava Nováka, z.s. Vstupenky na koncert je možné zakoupit v předprodeji v sekretariátu ZUŠ v Janderově ulici. Začátek koncertu je od 19.00 hodin. Všichni jsou srdečně zváni.

Marián Mikula (Jindřichohradecký zpravodaj 9/2018)