Prosincové pokračování volného cyklu statí, v nichž seznamuje kamenické muzeum čtenáře se zajímavými předměty ze svých sbírek, věnujeme betlému, který pochází z dílny téměř zapomenutého řezbáře-amatéra Bartoloměje Křehly.
Jeho autor se narodil 28. srpna 1876 ve Zdešově (v současnosti část obce Jarošov nad Nežárkou s necelými 150 obyvateli). Ve Vídni se vyučil soustružníkem (v některých pramenech je nesprávně uvedeno, že byl vyučený řezbář). Po 1. světové válce žil v Praze, odkud se za okupace vrátil, již jako důchodce, do rodné obce. Bydlel v chudobinci a bavil se vyřezáváním různých předmětů či postaviček. Vypomáhal rovněž místním hospodářům při polních pracích. V 50. letech odešel do Domova důchodců v Budíškovicích u Dačic, kde 2. května 1963 zemřel.
Křehlův betlém vznikl v poválečných letech (po 2. světové válce) a jeho autor jej pravděpodobně v roce 1950 prodal tehdejšímu Místnímu národnímu výboru v Kamenici nad Lipou. Ten dílo předal do zdejší Dětské ozdravovny a odtud se dostal do sbírek Městského muzea v Kamenici nad Lipou.
Křehlova dcera Marie v dopise z roku 1968 na svého otce a jeho tvorbu vzpomínala: „… můj otec se na stará léta věnoval vyřezávání ptáčků, zvířátek a figurek …. Betlém jsem kreslila na papír, podle kresby otec vyřezával z lipového dřeva a já pak figurky malovala a lakovala.“
Z dopisu vyplývá, že betlém je zhotoven z lipového dřeva. Tvoří jej celkem 88 figurek, 4 palmy, 1 stavení a koňský potah. Součástí souboru jsou rovněž náhradní figurky (nevymalované).
V letech 1976 – 1994 byl betlém součástí stálé expozice muzea v Palackého ulici. Poté byl zapůjčen na II. Mezinárodní výstavu betlémů v Hradci Králové (prosinec 1996 – leden 1997). V prosinci 1998 byl vystaven v počáteckém muzeu a o rok později v muzeu v Prostějově. V Kamenici byla jeho část naposledy prezentována v rámci vánoční výstavy v Městském muzeu v roce 2008.
Petr Pech