23.8 C
Jindřichův Hradec
20.06. 2024
Články

Křest knihy Rok České Kanady

Křest knihy Rok České Kanady
Česká Kanada. Fascinující kraj ukrývající se v jihovýchodní části okresu Jindřichův Hradec, je stálou inspirací pro jeho obyvatele i návštěvníky. V uplynulých letech díky němu vznikla řada prací, které se zabývají jeho výjimečnou přírodní skladbou, historií, charakteristikou života v pohraničí i aktuálním vývojem a pohledem do roků příštích. A ať již se na vrchovinu pod Vysokým kamenem dívají z jakékoli perspektivy, jedno je jim společné, jsou poděkováním a vyjádřením vděčnosti za možnost v ní žít, či se k ní vracet a těšit se z toho, co člověku nabízí.
Křest knihy Rok České KanadyStejně tak je tomu s novým titulem Rok České Kanady, který uzavírá trilogii to všechno vyjadřující.
Tvoří jej tři hlavní části:
První přináší rozhovory s lidmi, jímž se Česká Kanada stala osudem – s všestranným tvůrcem, sochařem a restaurátorem Vladimírem Krninským; kastelánkou Jiřinou Mládkovou, po čtvrt století oddaně sloužící hradu Landštejn; Milanem Valko, který mařížské rozvaliny přeměnil v působivé muzeum; Michalem Kotyzou, znalcem jindřichohradeckých řek a rybníků. Petr Luniaczek přiblíží architekturu místních lidových staveb a Petr Vermouzek pak život na Staroměstsku Rakouský historik Niklas Perzi, po mnoho let obyvatel Kautzenu nacházejícího se jen pár kilometrů od Starého Města pod Landštejnem, pohovoří o tom, jak vnímal hranici z druhé strany a jak ji rozumí dnes.

Druhá kapitola je pohledem do zákulisí natáčení filmu Česká Kanada vypravuje, které trvalo po celý rok 2019 a jehož premiéra se uskutečnila 26. června 2020 na hradě Landštejně.

Třetí část knihy zavede čtenáře zpátky na vrchovinu a svým osobitým způsobem zpřítomní její místa i okamžiky v ní prožité.

Závěrečné pojednání pak naznačí, jakým způsobem se formovala autorova náklonost ke krajině.
Budou-li okolnosti příznivé, křest knihy proběhne ve čtvrtek 3. prosince v 16 hodin před knikupectvím Kanzelsberger v Panské ulici v Jindřichově Hradci za účasti sochaře a restaurátora Vladimíra Krninského.
Pro potvrzení či případnou změnu termínu sledujte www.ceskakanadavypravuje.cz
Petr Pokovba