16.8 C
Jindřichův Hradec
24.07. 2024
Články

Krýzův rok 2023 plný výstav a betlémů

Letošní rok připomíná událost, která je významná pro betlemáře na celém světě. Před Vánocemi v roce 1223, tedy před 800 lety, postavil sv. František z Assisi v lesní jeskyňce nedaleko obce Greccio v italské Umbrii jednoduché jesličky. Ty vystlal senem, přivedl k nim živá zvířata a sloužil štědrovečerní mši. Od té doby se zvyk stavět betlémy rozšířil po celém světě.

Od roku 1998 si Muzeum Jindřichohradecka každých pět let mnoha aktivitami připomíná nesmrtelné dílo Tomáše Krýzy (1838–1918). I v letošním roce bude při příležitosti jeho půlkulatých výročí narození a úmrtí uspořádáno několik zajímavých akcí spojených právě s Krýzovými jesličkami. Největší poctou ke Krýzovým jubileím jsou jeho kompletně zrestaurované jesličky, které byly od 6. října po sedmi letech zpřístupněny všem návštěvníkům muzea. Dalším důležitým připomenutím Krýzova odkazu bude již šestý ročník oblíbené Mezinárodní soutěžní výstavy betlémů „Nožík Tomáše Krýzy“, která se uskuteční v kostele sv. Jana Křtitele od 25. listopadu 2023 do 6. ledna 2024 a představí současné betlémy z domova i ze zahraničí. Ve výstavním sále muzea v jezuitském semináři na Balbínově náměstí bude od 16. listopadu 2023 až do 6. ledna 2024 probíhat výstava „Grazie Greccio“, která prezentuje unikátní soubor italských betlémů z oblasti jezera Como.

Spolu s výstavami se od 23. do 25. listopadu uskuteční v konferenčním sále muzea Mezinárodní vědecká konference „Betlémy stále živé IV“, na které budou účastníci přednášet o historii i současnosti jesličkové tvorby u nás i v zahraničí. Závěr betlemářských aktivit bude patřit prvnímu adventnímu víkendu, kdy se od 1. do 3. prosince uskuteční již tradiční každoroční akce Festival betlémů JINoHRÁtky, která se snaží za přispění současných tvůrců betlémů a tvůrčích dílen propagovat tradice jindřichohradeckého betlémářství. Na náměstí bude opět k vidění po celý Advent i Vánoce betlém Romana Galka, který do něj letos vytvořil další součást, a to dvojfiguru beránka s ovečkou. Na všechny akce srdečně zveme a těšíme se na potkání v muzeu nejenom v předvánočním čase.

Alexandra Zvonařová (NOVUM 2023/11)