-1 C
Jindřichův Hradec
19.04. 2024
Články

Leteckém muzeu Deštná také zahájilo novou sezónu

Ke slavnostnímu otevření Leteckého muzea Deštná došlo na konci srpna roku 2008 za účasti československých válečných letců v čele s brigádním generálem Miroslavem Štanderou. Od té doby se muzeum výrazně vyvíjelo. Expozice se postupem let rozšířily o nové výstavní plochy a přibyly desítky nových exponátů. Muzeum provozuje město Deštná, které je majitelem objektu, spolupracuje přitom s Klubem historie letectví Jindřichův Hradec (dále KHL), jehož členové jsou autory expozic.

Každoročně se muzeum otevírá veřejnosti začátkem května. V současné „pandemické“ době však muselo být zahájení dvanácté sezóny o několik týdnů odsunuto. Pokud nenastanou další nepředvídané změny v uvolňování ochranných opatření z nařízení Vlády ČR, pak došlo k zahájení letošní sezóny v muzeu v sobotu 30. května a potrvá až do konce září 2020.

A co tedy v muzeu návštěvníkům všech věkových kategorií nabízíme? Během volné prohlídky najdou v hlavním sále vystavené originály letounů, německou létající střelu V-1 v kopii 1:1, dále desítky modelů letadel, množství vojenských a pilotních uniforem včetně dámských plesových šatů ušitých z válečného vojenského amerického padáku. Zájemci si mohou přečíst příběhy našich pilotů z let 1939 až 1945, prohlédnout exponáty připomínající Velkou válku z let 1914 až 1918, nebo dobové předměty z období atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Uvidí rovněž exponáty dokumentující válečné spojenecké letectvo a německé Luftwaffe, poválečné čs. vojenské i sportovní letectvo. Součástí expozice je také místo určené dětem na malování obrázků.

Letecké muzeum Deštná bude v červnu otevřeno každý den (mimo pondělí) od 11.00 do 17.00 hodin. O prázdninách v červenci a srpnu pak od 9.30 do 17.00 hodin.

Autobusové zájezdy lze objednat telefonicky. Více informací najdete na: www.destna.cz.

Těšíme se na setkání!

Vladislav Burian (Zdroj: Jindřichohradecký zpravodaj)