8.6 C
Jindřichův Hradec
17.04. 2024
Články

Mezinárodní výstava Tradice jedné hranice v Muzeu Jindřichohradecka

Ohlédnutí za rokem 2020 v Muzeu Jindřichohradecka
Vernisáž výstavy Tradice jedné hranice ve výstav-ním sále „Ve Svatojánské“ proběhla až v červenci.

V polovině minulého roku byla v Muzeu Jindřichohradecka představena výstava, která seznámila především s tradičními kalendářními obyčeji na území jižních Čech, jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska.

Vzhledem k velkému zájmu o toto téma byla výstava mimořádně prodloužena do konce roku 2021. Samotná výstava je rozdělena do pěti hlavních částí, které prezentují nejenom notoricky známé výroční zvyky, slavnosti a lidové zábavy, jako jsou Velikonoce, čarodějnice, máje, poutě, posvícení, Advent, Vánoce, Tři králové a masopust, ale také třeba královničky, posejpky, smrtolky, barborky lucky a další, které sice patří ke vzácným jevům, ale přesto se stále na několika málo místech vyskytují.

Vystavené exponáty z České republiky i Rakouska jsou doplněny videoprojekcí zachycující vybraná lidová řemesla a obyčeje. Součástí výstavy je také herna a bohatý edukační program s dílnami pro děti i dospělé. K výstavě jsou připraveny také pracovní listy a výstavní katalog.

Cílem výstavy je seznámit s životem obyvatel venkova 19. a počátku 20. století, aby návštěvníci mohli pochopit rozmanitost, kterou způsob života na obou stranách hranice svého času nabízel. I přesto, že naši předkové mluvili odlišnými jazyky a v některých případech také žili v rozdílném prostředí, jejich způsob myšlení se až nápadně podobal.

Alexandra Zvonařová