5.8 C
Jindřichův Hradec
28.02. 2024
Články

Muzeum Jindřichohradecka zve na vernisáž expozice „Historie vytesaná do kamene“

V roce 2020 si město Jindřichův Hradec připomnělo první písemnou zmínku o existenci Nového hradu (Nova castrum). Jeho držitelem byl Jindřich Vítkovec, nejstarší syn Vítka z Prčice, představitel nejvyšší české šlechty a zakladatel rodu pánů z Hradce. Muzeum Jindřichohradecka se připojilo k oslavám 800. výročí vytvořením nové expozice s názvem „Historie vytesaná do kamene“, která bude veřejnosti otevřena vernisáží 10. září 2020.

Muzeum Jindřichohradecka zve na expozici "Historie vytesaná do kamene"Expozice je umístěna do dvou sklepních prostor muzea a představuje bezmála čtyřicet kamenných artefaktů. Badatelé a historikové považují tyto exponáty za nejzajímavější a nejhodnotnější ve sbírkách Muzea Jindřichohradecka. Vystaveny budou jednostranné či oboustranné kamenné desky se smírčími kříži, dále tympanony církevních vchodů, střílny, desky s českými a německými nápisy, ozdobná kostelní i domovní ostění oken a dveří, závaží s kovovými oky, kostelní pokladnička, náhrobky a jejich torza, kříže či torza kamenných profilovaných ploten z Urbanova mostu ve Zbuzanech a mnohé další. Návštěvníci se v expozici seznámí s prací kameníků od závěru 14. do poloviny 19. století, každý z vystavených předmětů má svoji vypovídací historickou hodnotu, svou uměleckou hodnotu, kouzlo i duši. U některých artefaktů se pracovníkům muzea podařilo ve starých muzejních a archivních záznamech dopátrat původní lokality a způsob nabytí, případně jeho celého nebo částečného příběhu. Lze se tak dozvědět stručný příběh kostela sv. Alžběty, smírčích kamenů, desek s nápisy či tragický osud Urbanova mostu, který byl 19. května 1801 vážně poničen největším požárem v Jindřichově Hradci.

Autory expozice jsou Vladislav Burian, kurátor sbírek kamenných artefaktů, a Jan Svobodný, který zabezpečoval výstavu po technické stránce. Místnosti a jednotlivé exponáty jsou nasvíceny firmou Stelkon České Budějovice, náročné stěhování artefaktů zabezpečila firma Zeman Jindřichův Hradec. Zavěšení kamenných desek provedl Stanislav Sládek. Artefakty byly z části zrestaurovány muzejníkem Luďkem Fialou a akademickým sochařem Vladimírem Krninským. Výraznou pomocí přispěla vedoucí Státního oblastního archivu v Třeboni, pobočky Jindřichův Hradec, Hana Železná.

Vladislav Burian