15.8 C
Jindřichův Hradec
24.06. 2024
Články

Na Fakultě managementu VŠE se začalo stavět vakcinační centrum

Na Fakultě managementu VŠE se začalo stavět vakcinační centrum

Už na začátku února by mohlo v Jindřichově Hradci začít fungovat vysokoprůtokové vakcinační centrum. Na jeho přípravách teď intenzivně pracuje jindřichohradecká nemocnice spolu s městem a Fakultou managementu VŠE, kde bude očkovací centrum sídlit. Ostrý provoz centra odstartuje hned, jak bude k dispozici dostatečné množství vakcín a denně tady zdravotníci naočkují až 900 lidí.

Ve čtvrtek 21. ledna se sešel krizový štáb města, na kterém zástupci nemocnice, složek záchranného integrovaného systém a charitativních organizací se starostou Jindřichova Hradce Janem Mlčákem v čele řešili konkrétní fungování vakcinačního centra. Po vzoru českobudějovického Očkocentra se obdobná konstrukce začala stavět i v aule Fakulty managementu VŠE. Zdravotníci tady budou schopni naočkovat až 900 lidí denně. Krizový štáb tak jednal zejména o personálním zajištění celé akce a také o tom, kde takové množství lidí zaparkuje, kudy budou vést koridory od parkoviště do budovy a zase zpět a také naváděcí systém cedulí pro lidi, kteří přijedou z okolí. Jindřichohradecké vakcinační centrum totiž bude sloužit pro celý okres. Pro parkování bude sloužit plocha vedle Tyršova stadionu, na kterou se bude najíždět z Claudiusovy ulice. Všechny trasy budou přehledně označeny. Na parkoviště se vejde zhruba 120 aut a dalších šedesát míst bude v případě potřeby k dispozici na parkovišti u zimního stadionu. Podle propočtů a zkušeností zdravotníků stráví jeden člověk v očkovacím centru zhruba 40 minut. Samotnému očkování, které netrvá víc než minutu, předchází vyplnění informovaného souhlasu a po očkování musí každý zhruba půl hodiny počkat pod dohledem zdravotníků, kvůli případným vedlejším účinkům. Kromě lékařů, kteří budou vakcíny aplikovat, budou v centru potřeba další desítky lidí, kteří pomůžou s koordinací příchozích, s administrací nebo dohlédnou na pacienty po očkování. S tím pomohou dobrovolníci z červeného kříže, YMCA, dobrovolných hasiči, profesionálních hasičů, studenti a zaměstnanci Fakulty managementu VŠE a k pomoci v centru se přihlásilo také 32 zaměstnanců městského úřadu. Zejména s koordinací dopravy pak bude pomáhat Policie ČR a městská policie.

V tuto chvíli se mohou k očkování registrovat občané starší 80 let, a to na webu Ministerstva zdravotnictví. Prosíme objednané pacienty, aby se k očkování dostavili na zarezervovaný čas (stačí přijít 5 až 10 minut předem) a pokud možno měli s sebou vyplněný informovaný souhlas ZDE, to celý proces na místě očkování urychlí.

Do té doby, než bude spuštěn provoz vakcinačního centra, probíhá očkování v nemocnici Jindřichův Hradec v přízemí pavilonu D v prostorách urologické ambulance. Parkování pro objednané zájemce o očkování je vyhrazeno na parkovišti v ul. U Nemocnice – naproti hlavnímu vchodu (za bývalým obchodem). V rámci očkování seniorů nad 80 let je pro urychlení očkovacího procesu (administrativy) vhodný doprovod, který může být přítomen po celou dobu vakcinace. Ve čtvrtek 21. ledna dostala nemocnice dodávku 480 vakcín, které budou v dalších dnech naočkovány registrovaným zájemcům starším 80 let. Celkem už jindřichohradecká nemocnice naočkovala 1 500 lidí.

V pátek 15. ledna fakultu navštívil i jihočeský hejtman, Martin Kuba, který na přípravu vakcinačních center dohlíží. Společně se starostou města Janem Mlčákem, děkanem Fakulty managementu, Vladislavem Bínou a předsedou představenstva Nemocnice Jindřichův Hradec, Miroslavem Janovským, se dohodli na finální podobě centra a samotné pomoci Fakulty managementu. Schůzky se rovněž účastnili další zástupci vedení Nemocnice Jindřichův Hradec nebo ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

 zdroj: Město J. Hradec – Mgr. Eliška Čermáková, tisková mluvčí