13 C
Jindřichův Hradec
15.04. 2024
Články

Noční komentované prohlídky opět odhalí tajemství kostela sv. Jana Křtitele

Od 28. června se do kostela sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci vrátily komentované Toulky nočním tajemným kostelem. Ty budou probíhat po dobu celého léta a jako každoročně se prohlídek střídavě ujmou dva pracovníci Muzea Jindřichohradecka – historik dějin umění MgA. Jakub Valášek (pátek 12. 7. a 9. 8. 2019) a archeolog muzea Mgr. Vladislav Burian (pátek 26. 7. a 30. 8. 2019). Komentované prohlídky budou zakončeny listopadovou „dušičkovou“ výpravou podzimně potemnělým kostelem.

Noční komentované prohlídky opět odhalí tajemství kostela sv. Jana KřtiteleBěhem Toulek se návštěvníci nejprve vydají do vlastního kostela sv. Jana Křtitele, který patří ke skvostům jihočeské gotiky. Datace staršího románského kostela však sahá až do závěru 12. století. V kostele je představena historie tohoto církevního objektu, včetně nástěnných maleb z poloviny 14. století a mramorového náhrobku Magdaleny z Gleichenu. Poté se návštěvníci vydají do minoritského kláštera, kde se dozví zajímavosti o historii objektu a proměnách rajského dvora. V samotném závěru prohlídky účastníci Toulek vystoupají po dřevěném schodišti na půdu kostela a po prkenné „podlaze“ se projdou nad presbytářem a částí hlavní lodi. Právě tato část prohlídky je velice oblíbenou a v České republice poměrně ojedinělou.

Proč je tedy kostel sv. Jana Křtitele tajemným? Důvodů je několik. Ne zcela zodpovězenou otázkou je vysvětlení, proč je kostel ,křivý´? Bezesporu zajímavé jsou postavy dvanácti apoštolů bez hlav, tajemné jsou nestvůrky a příšerky namalované v ostění gotických oken, včetně ležící postavy muže v triumfálním oblouku kostela. Těch „tajemství“ je mnohem více. To je také jedním z důvodů, proč stojí noční „toulání“ kostelem sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci za návštěvu i za následné zamyšlení.

Další informace o termínech jednotlivých „Toulek“ naleznete na webu našeho muzea, v informačním středisku města Jindřichův Hradec a na obou pokladnách Muzea Jindřichohradecka. Zde si také můžete vstupenky v předprodeji zakoupit.

Vladislav Burian