8.1 C
Jindřichův Hradec
29.05. 2024
Články

Nové digitalizované rukopisy ze sbírky Muzea Jindřichohradecka

Do kolekce Muzea Jindřichohradecka přístupné v evropské digitální knihovně MANUSCPRIPTORIUM přibylo v říjnu 2023 dalších 10 svazků rukopisů s náboženskou tematikou z 18. a počátku 19. století.

Zhotovení digitálních dokumentů bylo provedeno v rámci dotačního programu Ministerstva kultury České republiky Veřejné informační služby knihoven VISK 6 Memoriae Mundi Series Bohemica dodavatelsky u firmy AIP Beroun. Vybrané unikátní rukopisy rozšířily digitální soubor rukopisné náboženské literatury, který je spolu s předchozími digitalizovanými tituly cenným vzorkem rukopisů z lidového prostředí, převážně s vazbou na oblast jihovýchodních Čech. Nové tituly mají úzké vazby na náš region, například k Jarošovu nad Nežárkou, Okrouhlé Radouni nebo Roseči.

Provedením vyniká bohatě ilustrovaný rukopis Krásná modlicý knížka z roku 1816 nebo česky psané pašije z roku 1713 s notovými zápisy. Digitální knihovna MANUSCRIPTORIUM v současné době zpřístupňuje celkem 110 svazků ze Sbírky Muzea Jindřichohradecka (více na webových stránkách Muzea Jindřichohradecka ww.mjh.cz v záložce Knihovna nebo https://www.manuscriptorium.com/).

Štěpánka Běhalová (NOVUM 11/2023 – Muzeum jindřichohradecka)