15.8 C
Jindřichův Hradec
24.06. 2024
Články

Nové expozice pro děti i jejich rodiče na zámku Kamenice nad Lipou

Rájem dětí i rodičů se stal půvabný zámek Kamenice nad Lipou u Jindřichova Hradce, který je ve správě Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Právě tato instituce v něm otevřela dva nové návštěvnické okruhy věnované hračkám. Návštěvníkům se také nově otevřelo dosud nepřístupné první patro severního křídla zámku s nádherným výhledem na zámecký rybník.

Expozice Hledej hračku odhaluje to nejcennější z rozsáhlé sbírky hraček, které muzeum sbírá už od druhé poloviny 19. století a která nyní čítá 3500 položek. V expozici je k vidění asi 300 z nich, jsou to převážně hračky domácí a evropské provenience z období od 18. století do současnosti.

Druhý nový okruh Pod parou obsahuje vzácnou sbírku parních strojků od roku 1870 do současnosti, kterou Uměleckoprůmyslovému museu v Praze zapůjčil Roman Hedvičák. Návštěvníci zhlédnou dvě stě dvacet pět exemplářů, sto padesát z nich je zcela původních a funkčních, dále třicet přídavných zařízení, dobové katalogy a prospekty a současnou nabídku několika renomovaných firem. Součástí tohoto okruhu je také renesanční sál s výstavou železných artefaktů Mříže, klíče, zámky a sklepení zámku s instalací sochařky Aleny Matějkové.

Pro milovníky designu je určen okruh s výstavou nábytku 19. a 20. století Cesty designu.

UPM