4.6 C
Jindřichův Hradec
20.04. 2024
Články

O Nožík Tomáše Krýzy se v J. Hradci po pěti letech utká více než 60 betlemářů

O symbolický Nožík Tomáše Krýzy, který je tvůrcem největšího lidového mechanického betlému na světě, se v sobotu 24. listopadu v Jindřichově Hradci utká více než 60 betlemářů z ČR, Slovenska i Itálie. Do soutěžní výstavy přihlásili stovku jesliček z různorodých materiálů. V kostele sv. Jana Křtitele a přilehlém minoritském klášteře si jejich práce mohou návštěvníci prohlédnout až do 6. ledna 2019. Řezbářskou a betlemářskou soutěž pořádá Muzeum Jindřichohradecka každých pět let, vítězná díla ocení při vernisáži v sobotu ve 14:00.

O Nožík Tomáše Krýzy - betlém Muzeum Jindřichohradecka„Letošní ročník je mimořádný hlavně tím, že je tam velký počet betlémů mechanických. A je to o to zajímavější, že mechanické betlémy mají tradici právě v Jindřichově Hradci. Nejvíce betlémů je dřevěných řezaných z různých typů dřev, je tam i více betlémů keramických a papírových, ale najdeme tam i betlémy z  kukuřičného šustí, korálků či paličkované, voskové a moduritové, látkové, háčkované či modrotiskové,“ přiblížila kurátorka výstavy a etnografka muzea Alexandra Zvonařová.

V Jindřichově Hradci sahá tradice výroby jesliček až do 16. století. Letos také uplynulo 100 let od úmrtí Tomáše Krýzy a 13. prosince muzeum oslaví 180 let od jeho narození. Jeho jedinečný odkaz připomene řada akcí. První z nich je výstava Jihočeské betlémy, při níž mohou návštěvníci v jezuitském semináři obdivovat od 15. listopadu do 6. ledna jesličky jihočeských tvůrců z depozitářů muzea. Jedná se o největší sbírku svého druhu na světě a veřejnost si 40 jesliček z ní může prohlédnout vůbec poprvé. Jedná se hlavně o rozměrnější díla, která se nevejdou do expozice.

Jindřichův Hradec se také v závěru listopadu stane dějištěm celosvětového setkání betlemářů – konference Betlémy stále živé. Odborníci z celé ČR, Slovenska, Itálie, Belgie a Holandska přestaví dokumentaci, sběratelství či restaurování jesliček, připomenou významné tvůrce a přiblíží zajímavé výstavy betlémů. Jejich příspěvky v konferenčním sále muzea ve Štítného ulici si mohou poslechnout i zájemci z řad veřejnosti.

Betlemářská sezona pak vyvrcholí o prvním adventním víkendu 1. a 2. prosince třetím ročníkem festivalu betlémů Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí. Město znovu přivítá řadu řezbářů a betlemářů z celé ČR i Slovenska. Na náměstí Míru vznikne další socha do dřevěného betlému v životní velikosti. Hejno andělů podle návrhu sochaře Michala Trpáka se 1. prosince rozletí Panskou ulicí v Jindřichově Hradci. A festival poprvé zahájí spouštění kozy z věže. Stejně tak ji před 150 lety spouštěl z městské věže strýc Tomáše Krýzy, který byl na věži hlásným.

Krýzovy jesličky, největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanějším expozicím muzea. Velkolepý betlém, který jeho tvůrce, jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza, vytvářel více než šedesát let. Jesličky obsahují 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Figurky jsou vyrobeny z kašírovací hmoty a ze dřeva. Původní mechanismus, který byl zpočátku poháněn ručně, rozvádí pohyb z jediného elektromotoru.

Marie Hazuková

O Nožík Tomáše Krýzy