21.2 C
Jindřichův Hradec
27.05. 2024
Články

Objevujte příběhy Staré radnice.

Na náměstí Míru v Jindřichově Hradci najdete budovu bývalé radnice, která nyní slouží jako výstavní dům. Její prostory nabízí výpravu do historie i současnosti českých večerníčků a výtvarníků, kteří tvoří pro děti.

Stará radniceVýstavní dům Stará radnice pro sezónu 2018 připravil hned dvě novinky ve svých expozicích. Změnu doznalo i uspořádání expozic v rámci výstavních prostor. Expozice Pohádky nejen na večer se přesouvá z patra budovy do městské galerie v přízemí a expozice Železnice hrou se rozšiřuje do celého patra. Letošní expozice městské galerie „Pohádek nejen na večer“ TRNKOVÝ SVĚT vychází z faktu, že jednou z nejvýraznějších osobností naší výtvarné scény tvorby pro děti v uplynulém století byl Jiří Trnka. Plzeňský rodák, génius malující oběma rukama, loutkář, výtvarník, spisovatel, spoluzakladatel českého animovaného filmu a slavného studia Bratři v triku, grafik, scénárista. Stejně jako v minulých letech bude tento autor inspirací pro tvůrčí snažení dětských návštěvníků, kteří budou moci nejen kreslit vlastní ilustrace k promítaným Trnkovým Starým pověstem českým či k Princi Bajajovi, ale také si vyrobí papírovou loutku z pohádky o Perníkové chaloupce nebo Červené Karkulce.

Expozice JHMD: Železnice hrou je rozšířena o kolejiště ve velikosti H0 (měřítko 1:87). Jedná se o divácky atraktivní kolejiště, na kterém může návštěvník postupně objevovat nové scenérie a nová zákoutí, a přitom si vychutnávat rozmanitý železniční provoz. Návrh nevychází z žádné konkrétní předlohy, vše je tedy pouze dílem fantazie. Námětem je hlavní jednokolejná trať, procházející zvlněnou letní krajinou, která nabízí všechny žádané atributy, jako jsou mosty, tunely, skály, hrady, vodní plochy a podobně. Pohodovou atmosféru prázdnin a času dovolených dotváří dětský stanový tábor, kempy, tábořiště a množství turistů v okolí.

Dění na kolejišti lze oživit pomocí tlačítek, kterými se uvádějí do pohybu interaktivní prvky či některé figurky.

Stará radniceSoučástí návštěvy výstavního domu je také prohlídka slavnostního sálu, který před více než sto deseti lety pro městské radní navrhl a realizoval významný architekt Jan Kotěra. Sál se v dnešní době používá především pro svatby a vítání významných hostů starostou města.

Náhled do historie budovy někdejší radnice a zároveň do historie městské samosprávy nabízí výstava Z dějin městské samosprávy.

Otevřeno je od dubna do října denně mimo pondělí od 10.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00 hodin.

Zajímavost: Městská radnice na tomto místě stávala pravděpodobně již ve středověku podle dochovaných pozdně gotických architektonických prvků nejpozději na počátku 16. století. Původní budova bývala užší, protože mezi radnicí a vedlejším domem č. 89 vedla ulička s krámky na prodej chleba – odtud dodnes užívané označení na průchod „Chlebnice“.

www.infocentrum.jh.cz
www.strararadnice.jh.cz