16.2 C
Jindřichův Hradec
23.05. 2024
Články

Obohacení prohlídkové trasy dačického zámku o běžně nepřístupné prostory

Obohacení prohlídkové trasy dačického zámku o běžně nepřístupné prostory

Po celý rok 2020 probíhá ve velkém sále v přízemí náročná obnova podlah. Přízemní sály (kromě gotického sálu) jsou proto uzavřeny. Většina prohlídkové trasy zůstává otevřena a tento rok je mimořádně obohacena o běžně nepřístupné prostory v západním křídle zámku. Jedná se o část bytu Johanna Dalberga (1909–1940).

V letošním roce – konkrétně 21. 4. 2020 – si připomínáme uplynutí 80 let od úmrtí Johanna Dalberga, posledního mužského zástupce rodu Dalbergů. Johann mluvil dobře česky, zajímal se o film a fotografování a na přelomu 20. a 30. let cestoval po Evropě. Měl rád literaturu a zápisy ve svém deníku často končil poznámkou, že večer strávil v knihovně. Po smrti bratra Josefa (†1929), matky Karoliny (†1935) a tety Sofie (†1937) zůstal Johann na zámku sám. Nikdy se neoženil a neměl děti. Zemřel na degenerativní onemocnění srdce a je pohřben v rodové hrobce v Kostelním Vydří. Po jeho smrti přešel dačický zámek do majetku rodu Salm-Salm.


Johann si v jihozápadní části zámku nechal ve 30. letech vybudovat byt s prostornou funkcionalistickou koupelnou, viz základní okruh Soukromé a reprezentační pokoje.