10.5 C
Jindřichův Hradec
30.05. 2024
Články

Ohlédnutí za 23. ročníkem dačického kejklování

Tradiční jarní maraton ochotnického divadla je za námi a nás hřeje u srdce, že si na tuto akci našlo cestu mnohem více diváků, než tomu bylo v letech předchozích. Kejklování navštívilo přes čtyři stovky diváků a prodalo se více než padesát permanentek na celý festival. Hlediště bylo stále plné, a to se ochotníkům hned lépe hraje. Jednou bylo dokonce tak plné, že si ani odborná porota neměla kam sednout. Díky za to!

Odborná porota ve složení Pavlína Schejbalová, Milan Schejbal, Ladislav Vrchovský a Zdeněk Janál rozdala více než dvě desítky čestných uznání a cen za osm odehraných inscenací, především komedií. Dvě z nich získaly doporučení na celonárodní přehlídku Divadelní Piknik Volyně – Smím prosit, Dodo? SDO Blatná a Lock-Downův syndrom aneb Hlavně klid! ŽAS Homole. Nutno říci, že právě tyto dvě komedie se umístily na prvních dvou místech letošního hlasování o Cenu diváka, přičemž o pár hlasů zvítězila komedie z dílny ŽAS Homole.

Nesmím zapomenout poděkovat dačickým ochotníkům z řad DS Tyl Dačice za jejich vtipné divadelní úvody zahajující každé představení a za jejich skvělou náladu od rána do rána. Děkuji i SOUZaS Dačice za poskytnutí ubytovací kapacity pro ochotníky a mnoha dalším, kteří se na organizaci a zázemí přehlídky podílejí.

Jsme pyšní na to, že už od roku 2001 si Dačice hýčkají tu výsadu, hostit krajskou divadelní přehlídku a pro tým, který Kejklování připravuje, je ten březnový víkend velkou radostí. Ta koncentrovanost do tří dnů a blízkost všech dotčených – diváků, herců, poroty, pořadatelů – dává Kejklování nepřenosné kouzlo a atmosféru. Možná proto se k nám soubory rády vrací, možná proto se zvyšuje divácká účast, a právě proto je KEJKLOVÁNÍ láska.

Romana Bártů, vedoucí oddělení kulturních aktivit

Foto: Město Dačice