21.2 C
Jindřichův Hradec
27.05. 2024
Články

Ohlédnutí za Dačickým kejklováním 2022

Květinová Harpyje – DS Rozkoš | Foto zdroj: KD Beseda

Tak jako každý rok, i letos se do Dačic sjely ochotnické divadelní soubory z celé republiky a snažily se uspět nejen u diváků, ale obhájit své umění i před odbornou porotou.

Letošního 22. ročníku se zúčastnilo celkem 9 souborů a z Dačic si odvezly nespočet ocenění i čestných uznání poroty v mnoha kategoriích. Nominaci na celostátní přehlídku do Volyně si vysloužili ochotníci ze Suchdola nad Lužnicí s inscenací Opravdové kouzlo – autorskou divadelní hrou na motivy života H. Ch. Andersena. Doporučení pak získaly soubory ŽAS Homole za inscenaci Dokud se tančí, která měla velký úspěch i u diváků, a s doporučením odjížděl i divadelní soubor Vltavan z Týna nad Vltavou, který opět nezklamal a divákům naservíroval zdařilou divadelní adaptaci Saturnina.

Po loňském covidovém ročníku se Kejklování letos vrátilo do starých kolejí, a tak se nejen soubory, ale i diváci mohli bavit bez omezení nejen v hledišti při sledování divadla, ale také v předsálí, kde to žilo od rána do pozdních nočních (čtěte brzkých ranních) hodin. Velmi nás potěšilo, že diváci, kteří loni Kejklování ze známých důvodů vynechali, se opět vrátili, o čemž svědčí téměř čtyřicet prodaných permanentek na celou přehlídku. V dnešní době a v tak malém městě jako jsou Dačice, jsme vděční za každého jednoho diváka, který nerezignoval na společenský život a za kulturou se vydává.

Jak je v Dačicích zvykem, ani letos nechyběly divadelní úvody k jednotlivým představením. I letos si je vzali za své dačičtí ochotníci a diváci se při jejich barmanských úvodech velmi bavili.

I letos si dovoluji poděkovat všem kolegům, kteří se na Kejklování podíleli, byl to opět náročný víkend, ale jako vždy to stálo za to a s radostí a nadšením vyhlížíme další ročník.

Romana Bártů, vedoucí odd. kulturních aktivit Dačice (Dačický zpravodaj 5/2022)

Foto zdroj: Facebook – Dačice – Kulturní dům Beseda