25.5 C
Jindřichův Hradec
18.06. 2024
Články

Ohlédnutí za VI. ročníkem nožíku Tomáše Krýzy

Po pěti letech jsme v letošním roce připravili v Muzeu Jindřichohradecka již VI. ročník Mezinárodní soutěžní výstavy betlémů Nožík Tomáše Krýzy.

Na slavnostní vernisáži, která se konala 25. listopadu již tradičně v kostele sv. Jana Křtitele, bylo představeno více jak šedesát tvůrců z České republiky, Slovenska, Rakouska a Itálie s více jak osmdesáti betlémy z nejrůznějších materiálů od dřeva, papíru a keramiky až k železu, sklu, přírodním materiálům nebo vosku. K vidění bylo i několik betlémů mechanických.

Ze všech těchto betlémů vybrala odborná komise ty nejlepší a ocenila je zlatým, stříbrným a bronzovým nožíkem Tomáše Krýzy. Další práce získaly cenu starosty města Jindřichův Hradec, jindřichohradeckého probošta, ředitele Muzea Jindřichohradecka a Muzea Jindřichohradecka.

Zlatý nožík obdrželi Roman Galek z Jindřichova Hradce a Alena Marie Kartáková z Krupky. Stříbrný nožík Bedřich Šilar z Lanškrouna a Martin Houska z Prahy a bronzový nožík Zdeněk Farský z Náchoda a Jana Holubová z Všenic-Břasů. Starosta města Ing. Michal Kozár, MBA předal svou cenu Pavlu Kverkovi z Kněžmostu. Cenu probošta získala Věra Sidorjaková z Plas a cenu ředitele muzea Martin Cigánek z Valašských Klobouků. Cenu Muzea Jindřichohradecka získali Jan Hrnčíř z Hněvotína a Marcela Hrabovská ze Želešic. Všechny vystavené práce se nacházejí ve výpravném výstavním katalogu, který je možné zakoupit v pokladně muzea za 140 Kč.

Výstava bude k vidění až do 6. ledna 2024. Na všechny akce srdečně zveme a těšíme se na potkání v muzeu nejenom v předvánočním čase.

Alexandra Zvonařová (NOVUM 12/2023)