7.5 C
Jindřichův Hradec
2.03. 2024
Články

Ozvěny demokracie v Jindřichově Hradci

30 LET SVOBODYListopadový Festival svobody v Jindřichově Hradci připomenul 30. výročí sametové revoluce a díky pořádaným akcím v průběhu listopadu i prosince vzpomenul na důležité historické momenty. V rámci festivalu proběhlo mnoho doprovodných akcí, které připomněly, jak je moc důležité hájit a podporovat demokratické principy a uvědomovat si, že svoboda projevu, pohybu, shromažďování, podnikání a další nebyly v naší zemi vždy samozřejmostí.

V rámci festivalu svobody se konaly koncerty, debaty s disidenty i účastníky listopadových událostí roku 1989 v Jindřichově Hradci, výstava na náměstí Míru i procházka územím zaniklých obcí v česko-rakouském pohraničí. Celý festival vyvrcholil u sousoší Nejsvětější Trojice 17. listopadu v 17 hodin. Celý festival organizoval spolek Rozmanitě, jeho průběh si můžete prohlédnou i na facebookových stránkách Jindřichohradeckého festivalu svobody.

Díky osobní aktivitě pořadatelů a dobrovolníků, kteří v průběhu celého festivalu s organizací pomáhali, se Jindřichův Hradec zařadil mezi města, která si připomněla 30. výročí sametové revoluce.

V neděli 17. listopadu proběhlo i setkání cca stovky lidí, kteří pod záštitou spolku Milion chvilek pro demokracii, reagovali na současnou politickou situaci a požadovali odstoupení současného premiéra Andreje Babiše. Toto setkání se bude opakovat dne 16.12.2019 v 17:30 a jsou zváni všichni příznivci demokratické kultury.

Dne 18.12.2019 se uskuteční pietní památeční akt Svíčka pro V.H., kde si na náměstí Míru připomeneme prvního porevolučního českého prezidenta Václava Havla.

Nikola Mrázová