8.1 C
Jindřichův Hradec
29.05. 2024
Články

Pěvec Štefan Margita potěší svým tenorem jindřichohradecké publikum

Koncert našeho nejznámějšího tenoristy Štefana Margity za doprovodu renomovaného brněnského ansámblu Moravské klavírní trio se uskuteční 27. listopadu v 19:00 hodin v divadelním sále.

Štefan Margita a Moravské klavírní trio - GALAKONCERTŠtefan Margita získal první uznání za interpretaci Laca v Janáčkově Její pastorkyni. V této roli vystupoval téměř ve všech významných operních domech v Evropě a v Japonsku. Nové nastudování Janáčkova Z mrtvého domu od Patrice Chéreau pod taktovou Pierra Boulze v roli Luka / Filka Morozow se stalo další důležitou rolí jeho kariéry. Štefan Margita ji také pod taktovou Esi Pekka Salonena interpretoval v Metropolitní opeře v roce 2009, následně v Miláně a Lisabonu a pod taktovou Simona Rattlea ve Staatsoper v Berlíně. Se stejnou rolí v různých produkcí vystupoval také v Palermu a v Praze.

Po svém debutu jako Loge ve Wagnerově Zlatu Rýna v roce 2008 pod taktovou Donalda Runniclese v San Francisku byl rychle vyzván, aby znovu nastudoval stejnou roli v opět San Francisku a dále v Metropolitní opeře pod taktovou Fabio Luisi a v roce 2012 v novém nastudování v Bayerische Staatsoper pod vedením Kenta Nagana, stejně jako v Amsterdamu s Hartmutem Haenchenem. Roli si rovněž zopakoval v roce 2013 v Mnichově a v roce 2014 v Amsterdamu a Houstonu.

Další důležitou rolí Štefana Margity se stal Shuiskij v opeře Boris Godunov, kterou prvně zpíval již v roce 2011 v Chicagu a v roce 2012 v Madridu.

Rovněž Tambourmajor v opeře Wozzeck v Paříži, Římě, Berlíně nebo Endrisi v Szymanowského Králi Rogerovi jsou důležité role Margitova současného repertoáru.

V roce 2014 se objevil poprvé roli Valzacchi v novém nastudování Růžového kavalíra s Berlínskou filharmonií pod taktovkou Sira Simona Rattlea a režii Brigitte Fassbenderové v Baden-Badenu.
Štefana Margitu si bylo možné poslechnout na festivalech v Salzburgu, Ludwigburgu, Bregenzu a Ediburghu, dále pak ve světových operních domech a koncertních jevištích ve Štutgartu, Lipsku, Triestu, Dallasu, Londýně, Madridu, Miláně, Sao Paulu, Tokyu, Neapoli. Spolupracoval s dirigenty jako Claudio Abbado, Gerd Albrecht, Jiří Bělohlávek, Seymon Bychkov, Aldo Ceccato, Lamberto Gardelli, Wolfgang Gönnenwein, Hartmut Haenchen, Janos Kulka, Sir Charles Mackerras, John Neschling, Antonio Pappano či Zoltan Pesko.

V jeho koncertním repertoáru se především objevují kousky od Mozarta, Beethovena, Dvořáka, Mahlera a Bartoka.

Štefan Margita a Moravské klavírní trio - GALAKONCERTMoravské klavírní trio bylo založeno v roce 1997 v České republice ve městě Leoše Janáčka – v Brně. Od roku 1999 hraje v nezměněném složení – Jana Ryšánková klavír, Jiří Jahoda housle a Miroslav Zicha violoncello. Za dobu své existence absolvoval soubor stovky koncertů na významných pódiích doma i v zahraničí. Počtem nastudovaných skladeb, který zahrnuje více než 25 celovečerních recitálů klasické triové literatury, se Moravské klavírní trio řadí k souborům s nejrozsáhlejším repertoárem v Evropě. Dále pak přímo pro Moravské klavírní trio vznikly desítky často virtuózních transkripcí známých symfonických a operních děl.

Ivana Bačáková