Aktuálně

Pěvec Štefan Margita potěší svým tenorem jindřichohradecké publikum

Koncert našeho nejznámějšího tenoristy Štefana Margity za doprovodu renomovaného brněnského ansámblu Moravské klavírní trio se uskuteční 27. listopadu v 19:00 hodin v divadelním sále.

Štefan Margita a Moravské klavírní trio - GALAKONCERTŠtefan Margita získal první uznání za interpretaci Laca v Janáčkově Její pastorkyni. V této roli vystupoval téměř ve všech významných operních domech v Evropě a v Japonsku. Nové nastudování Janáčkova Z mrtvého domu od Patrice Chéreau pod taktovou Pierra Boulze v roli Luka / Filka Morozow se stalo další důležitou rolí jeho kariéry. Štefan Margita ji také pod taktovou Esi Pekka Salonena interpretoval v Metropolitní opeře v roce 2009, následně v Miláně a Lisabonu a pod taktovou Simona Rattlea ve Staatsoper v Berlíně. Se stejnou rolí v různých produkcí vystupoval také v Palermu a v Praze.

Po svém debutu jako Loge ve Wagnerově Zlatu Rýna v roce 2008 pod taktovou Donalda Runniclese v San Francisku byl rychle vyzván, aby znovu nastudoval stejnou roli v opět San Francisku a dále v Metropolitní opeře pod taktovou Fabio Luisi a v roce 2012 v novém nastudování v Bayerische Staatsoper pod vedením Kenta Nagana, stejně jako v Amsterdamu s Hartmutem Haenchenem. Roli si rovněž zopakoval v roce 2013 v Mnichově a v roce 2014 v Amsterdamu a Houstonu.

Další důležitou rolí Štefana Margity se stal Shuiskij v opeře Boris Godunov, kterou prvně zpíval již v roce 2011 v Chicagu a v roce 2012 v Madridu.

Rovněž Tambourmajor v opeře Wozzeck v Paříži, Římě, Berlíně nebo Endrisi v Szymanowského Králi Rogerovi jsou důležité role Margitova současného repertoáru.

V roce 2014 se objevil poprvé roli Valzacchi v novém nastudování Růžového kavalíra s Berlínskou filharmonií pod taktovkou Sira Simona Rattlea a režii Brigitte Fassbenderové v Baden-Badenu.
Štefana Margitu si bylo možné poslechnout na festivalech v Salzburgu, Ludwigburgu, Bregenzu a Ediburghu, dále pak ve světových operních domech a koncertních jevištích ve Štutgartu, Lipsku, Triestu, Dallasu, Londýně, Madridu, Miláně, Sao Paulu, Tokyu, Neapoli. Spolupracoval s dirigenty jako Claudio Abbado, Gerd Albrecht, Jiří Bělohlávek, Seymon Bychkov, Aldo Ceccato, Lamberto Gardelli, Wolfgang Gönnenwein, Hartmut Haenchen, Janos Kulka, Sir Charles Mackerras, John Neschling, Antonio Pappano či Zoltan Pesko.

V jeho koncertním repertoáru se především objevují kousky od Mozarta, Beethovena, Dvořáka, Mahlera a Bartoka.

Štefan Margita a Moravské klavírní trio - GALAKONCERTMoravské klavírní trio bylo založeno v roce 1997 v České republice ve městě Leoše Janáčka – v Brně. Od roku 1999 hraje v nezměněném složení – Jana Ryšánková klavír, Jiří Jahoda housle a Miroslav Zicha violoncello. Za dobu své existence absolvoval soubor stovky koncertů na významných pódiích doma i v zahraničí. Počtem nastudovaných skladeb, který zahrnuje více než 25 celovečerních recitálů klasické triové literatury, se Moravské klavírní trio řadí k souborům s nejrozsáhlejším repertoárem v Evropě. Dále pak přímo pro Moravské klavírní trio vznikly desítky často virtuózních transkripcí známých symfonických a operních děl.

Ivana Bačáková