-6.3 C
Jindřichův Hradec
30.11. 2023
Články

Pivovarnictví v Kamenici nad Lipou

Pivovar Kamenice nad lipou
Foto: Archiv pivovaru Kamenice nad Lipou

O tom, že se v Kamenici nad Lipou vařilo pivo už odedávna, najdeme řadu připomínek v městských kronikách.

Například v roce 1520 řešil spor stran piva purkmistr Jaroš a to mezi sousedy Padroňem a Vackem. Dále Jindřich ze Stráže v roce 1460 dovolil každému občanu Kamenice jednou do roka svařit půl varu piva. Jak to ovšem bylo, když si každý uličník sám vařil pivo, nevíme. Po bitvě na Bílé Hoře ztratili kameničtí občané všechna práva, která v letech 1460 až 1622 užívali. V roce 1694 se domáhají občané Kamenice navrácení bývalých práv, v nichž na prvním místě stojí otázka piva. Jan Isaiáš z Hartiků však zamítl přivařování piva občany a tak pivo vařila jen vrchnost. Původně vlastnil velkostatek jen malý pivovar. Tento pivovar si pronajal v roce 1841 Johan Linek, bratr matky Bedřicha Smetany, který byl v Kamenici na návštěvě asi deset dní. V roce 1860 začal velkostatek přestavbou mlýna a pivovaru a první várka piva byla provedena 8. února 1861, tedy před 140 lety. Várku o dvaceti sudech provedl nově dosazený sládek Antonín Křesťan, dřívější nájemce pivovaru v Božejově. Škoda, že pivovar byl za minulého režimu zrušen, vždyť kvalita kamenického piva bývala dobrá. Posledním majitelem byl R. Geymüller.

Foto: Archiv pivovaru Kamenice nad LipouFoto: Archiv pivovaru Kamenice nad LipouFoto: Archiv pivovaru Kamenice nad LipouFoto: Archiv pivovaru Kamenice nad Lipou

Vaření piva v Kamenici nad Lipou opět ožívá. V roce 2013 na pivovarskou tradici navázal pan Kopačka, který ve svém domácím minipivovaru začal vařit své pivo Kokeš.

Pivovar Kamenice nad Lipou
Varna Pivovar Kamenice nad Lipou

O tři roky později se dočkala i budova původního pivovaru na náměstí. Tu na jaře 2016 koupila společnost Pivovar Kamenice s.r.o. v jejímž čele stojí p. Milan Houška, který rozjel projekt záchrany objektu a obnovu pivovarského provozu. Celý objekt začal komplexně rekonstruovat a prostory sloužící převážně jako sklady přetvářet opět na výrobní prostory pivovaru – varny. V první fázi vybudoval a otevřel minipivovar, který nyní slouží pro různé workshopy, pořádání oslav a večírků. 28. říjen 2017 byl zlomový den – došlo k otevření větší části pivovarského provozu – velkého pivovaru a 11. listopadu 2017 pivnice s restaurací. Kamenický pivovar nyní jede na plné obrátky a firma rozváží své „Kamenické pivo“ po celé republice a stává se oblíbeným a vyhledávaným.

Text zdroj: Město Kamenice nad Lipou

Foto: Archiv Pivovaru Kamenice nad Lipou

 


Pivovar Kamenice

Kamenice nad Lipou