8.6 C
Jindřichův Hradec
17.04. 2024
Články

Podzimní koncert JHSO a jindřichohradeckých sborů

Na neděli 3. listopadu je pro posluchače připraven pestrý, hudebně barevný Podzimní koncert Jindřichohradeckého symfonického orchestru a spojených jindřichohradeckých sborů (PS Smetana, YMCA Jakoubek) a sólistů Chrámového sboru Adama Michny.

Jindřichohradecký symfonický orchestr: Jarní koncertKoncert se uskuteční od 19.00 hodin v Rytířském sále Státního hradu a zámku v Jindřichově Hradci. Na programu budou Te Deum, Op. 103 Antonína Dvořáka, Chorální fantazie, Op. 80 pro sólový klavír, 6 hlasů, sbor a orchestr Ludwiga van Beethovena, Scherzo No. 2 b-moll, Op. 31 Fryderyka Chopina a Musical moment No. 4 e-moll, Op. 16 Sergeje Rachmaninova.

Program pro tento koncert nastuduje s JHSO a secvičí společně se sbory Tomáš Petrů, sbormistr Chrámového sboru. Na koncertu bude dirigovat Solon Kladas, kyperský Řek, se kterým JHSO spolupracuje již mnoho let. Ten se věnuje dirigování, sbormistrovství a působí také jako hudební pedagog.

Místnímu publiku se představí kyperský klavírista Theodosis Christidis. Ten se zabývá nejen koncertní a skladatelskou činností, ale i hudebním divadlem, kineziologií či tancem. Christidis vystoupí s orchestrem a sbory v Beethovenově Chorální fantazii a dále si pro jindřichohradecké publikum vybral dvě sólové skladby – Chopinovo Scherzo a jeden z Rachmaninových Šesti hudebních momentů.

Six moments musicaux vzniklo jako soubor sólových klavírních skladeb, kdy každý z momentů zpracovává jednu hudební formu charakteristickou pro období romantismu (např. nocturno, píseň beze slov a téma a variace). Jednotlivé části souboru se uvádějí i samostatně. Dvořákovo Te Deum je skladba pro sopránové a barytonové sólo, sbor a orchestr na latinský duchovní text Te Deum laudamus (Tebe, Bože, chválíme). Skladbu, která měla být oslavnou kantátou ke 400. výročí Kolumbovým objevení Ameriky, objednala ředitelka Newyorské konzervatoře Jeanette Thurberová. Premiéru v Americe dirigoval sám Dvořák.

Na koncert je připraveno ještě jedno malé hudební překvapení pro dirigenta. Předprodej vstupenek bude probíhat v prodejně Bylinky Zuzany Kořínkové na náměstí Míru od 21. října.

Ludmila Plachá (Zdroj: Jindřichohradecký zpravodaj)