3.8 C
Jindřichův Hradec
20.04. 2024
Články

Podzimní výstava ukáže zajímavosti ze světa šicích strojů a dobové dámské módy

Lada nelada a vyladěná móda

Pro letošní podzimní výstavní sezónu připravilo muzeum Jindřichohradecka dvojvýstavu, která představí zajímavosti ze světa šicích strojů a dobové dámské módy.

Lada nelada a vyladěná módaPřed sto lety byl v jižních Čechách založen nový průmyslový podnik, známý později jako Lada Soběslav. Brzy po vzniku Československa se ve vídeňských Dělnických listech objevila zpráva, vyzývající české dělníky z továren na šicí stroje k založení obdobného podniku v Čechách. Na výzvu se přihlásilo přes 140 zájemců, kteří založili Družstvo ku zřízení továrny na šicí stroje v Soběslavi. V červenci 1919 byly vypracovány návrhy na založení akciové společnosti a upisovacího prospektu. Do celé záležitosti se zapojil také tehdejší předseda Národního shromáždění F. Tomášek. Jemu, B. Hubertovi, soběslavskému starostovi a řediteli tamní spořitelny, a Živnostenské bance bylo dne 14. srpna 1919 uděleno povolení ke zřízení akciové společnosti s názvem Akciová továrna na šicí stroje v Soběslavi. Po skromných počátcích akciové společnosti, která zahájila výrobou šicích strojů Lada 7, se továrna rozrůstala a značka Lada začala mít úspěch. V roce 1932 zřídila továrna sklad také v Jindřichově Hradci, kde v roce 1957 vznikl i pobočný závod. V roce 1972 byla rozhodnutím vlády výroba šicích strojů ukončena.

Lada nelada a vyladěná módaMuzeum Jindřichohradecka se zabývá historií tohoto závodu a ve svých sbírkách soustředilo mnoho dokladů o jeho činnosti, ve své expozici pak představuje kompletní výrobní program továrny. Známé Ladovky se však prodávaly i pod jinými názvy a právě takové šicí stroje mohou shlédnout návštěvníci výstavy LADA NELADA. První typ Lada 7 je zastoupen exponáty s označením HEROS, pod nímž nabízela stroje nejen soběslavská továrna, ale také českobudějovická firma Karel Strnad. Jako PERLU je nabízela pražská firma L. Švestka, pod názvem VLASTA je na trh uváděla firma Františka Krásy z Písku, jako BOBBIN je prodávala další pražská firma František Brožek, ve sbírce má muzeum také stroj s názvem EXPRESS.

Zajímavé exponáty pocházejí i z období po 2. světové válce, kdy byla soběslavská továrna znárodněna a v roce 1946 začleněna do národního podniku Mila, jenž měl sídlo v Opavě. Vedle Lady sloučila Mila ještě závod Minerva s podniky v Opavě a Boskovicích a továrnu v Bynově u Děčína. Štítek se známkou Mila nese šicí stroj Lada 121 označený SUNBEAM, určený na vývoz. Na výstavě jsou pak prezentovány i další exportní stroje tohoto typu, které se vyvážely např. až do Jihoafrické republiky, ale pod prodejním názvem MINERVA. Na druhé straně se pak některé stroje vyrobené v Minervě prodávaly pod označením LADA.

Velmi úspěšným se stal první kufříkový stroj Lada 132. Na výstavě je tento typ představen exponáty s prodejními názvy VICTOR, HALVENA, pod nímž byl nabízen v daleké Austrálii, dále NECKERMANN i již zmíněná MINERVA. Posledními typy ladovek před zrušením výroby byly stroje Lada 136 a 137, na výstavě zastoupené pod názvem MAJOR.

Lada nelada a vyladěná módaV druhé části výstavy pak budou návštěvníci seznámeni s různými podobami dámské módy, která se nosila v našem regionu v průběhu 19. a 20. století. Všechny exponáty pocházejí z depozitářů Muzea Jindřichohradecka, které ve své sbírce schraňuje širokou škálu dámského oblečení a oděvních doplňků od poloviny 19. století do současnosti. Většina oblečení pochází z jindřichohradeckých rodin a od místních výrobců. Jindřichohradecké firmy patřily k významným českým producentům textilního zboží. Proslavená byla například továrna Brill a Schwarz, která vyráběla hedvábné šátky, žinylkové šály a hedvábné látky. Firma Zikmunda Singera se specializovala na ponožky a punčochy a také na sportovní zboží. Výrobou zástěr, košil a spodního prádla se zabývala továrna bratří Freundů. Firma Lederer a Beneš dodávala na trh ručně vyšívané dámské prádlo a výbavy pro nevěsty a firma Ignáce Solpery vojenské a lesnické uniformy. Ve městě působila i řada módních obchodů a také velké množství krejčích a švadlen, kteří se při své práci neobešli bez kvalitních šicích strojů. Na výstavě budou představeny nejenom oděvy ušité na šicích strojích, ale také zpracované šikovnými prsty švadlenek. Mezi nejstarší budou patřit měšťanské šaty a kostýmy z období biedermeieru. Představeny budou také zajímavé modely rakouské monarchie z počátku 20. století, secesní kousky a také móda z druhé poloviny 20. století. Vedle šatů, kostýmů, kabátků a dalších oděvních součástí budou k vidění také drobnosti z dámského šatníku, jako jsou vějíře, kabelky, rukavičky, čepce a kloboučky. Většinu exponátů, které prošly náročným restaurováním, bude možné shlédnout na výstavě v premiéře. Vernisáž výstavy, kde vystoupí JH swing band, se uskuteční ve čtvrtek 24. října v 16.00 hodin ve výstavní síni „V jezuitském semináři“ na Balbínově náměstí.

František Fürbach, Alexandra Zvonařová


Lada nelada a vyladěná móda