27.5 C
Jindřichův Hradec
19.07. 2024
Články

Poetické betlémy Ilony Klawitter v Muzeu Jindřichohradecka

Na tradiční autorské výstavě betlémů v kostele sv. Jana Křtitele se v letošním roce představí česká tvůrkyně betlémů a drobné plastiky výtvarnice Ilona Klawitter, která žije a tvoří v Praze.

Ilona Klawitter o sobě říká: „Miluji přírodu a všechny druhy umění. V nich nacházím náplň, harmonii a sílu. Jsem vděčná osudu za schopnost vnímat a vidět i to nenápadné, zdánlivě nedůležité. Ale právě zde se mi otvírá svět plný detailů a jemných nuancí, ve kterých se skrývá velké bohatství a krása. Kreativita mě provázela již od dětství celým životem, ale až po velkých oklikách se mohla stát mou životní náplní. V posledních letech se intenzivně věnuji tvorbě betlémových figur a biblických výjevů. Jsou to ručně modelované unikáty, u kterých kladu obzvláštní důraz na výraz obličeje – má promlouvat k pozorovateli, sdělit své emoce, odpovídající vlastnostem figury.“

Tato slova se plně potvrzují v jejím útulném pražském bytě, který skrývá řadu rozměrných i drobnějších betlémů, ale také nepřeberné množství jednotlivých betlémských figurek, jak ve stádiu zrodu, tak již i ve finální podobě. Každá figurka má svůj půvab a její jemně modelovaná tvář má svou specifickou podobu korespondující s jejími vlastnostmi. Panna Marie je jemná a starostlivá, sv. Josef pečující a Ježíšek usměvavý a spokojený. Stejně tak je to i s tříkrálovým průvodem, darovníky i pastýři. Co postava, to jiná tvář, jiný výraz. K výrobě figur využívá autorka hmotu, kterou nanáší na hlavičku a končetiny. Základ každé figurky tvoří drátěná kostra, která je po svém zhotovení omotána nitěmi a upravena do potřebného tvaru. Ke kostře se posléze domodeluje hlava a končetiny a po kompletaci je nakonec je figurka oblečena do látkového oděvu. Největší péči věnuje Ilona Klawitter malbě obličeje, kterému filigránskými tahy štětečkem vdechuje život. Betlémy jsou ukládány do prosklených skříněk nebo volně sestavovány na podkladovou desku. Jeden z jejích betlémů byl v roce 2018 vystaven na Mezinárodní výstavě Nožík Tomáše Krýzy v Jindřichově Hradci, kde získal 2. cenu, Stříbrný nožík Tomáše Krýzy. Vybraná kolekce z díla Ilony Klawitter bude představena na slavnostní vernisáži v sobotu 26. listopadu ve 14 hodin v kostele sv. Jana Křtitele a bude součástí festivalu betlémů JINoHRÁtky. Výstava, ke které bude vydán i výstavní katalog, bude v jindřichohradeckém muzeu k vidění až do 30. prosince 2022.

Alexandra Zvonařová (NOVUM 2022/11)